Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

Wystawa numizmatyczna i wykład historyczny to wydarzenia towarzyszące oficjalnym obchodom 100. rocznicy Cudu nad WisłąWystawa numizmatyczna i wykład historyczny to wydarzenia towarzyszące oficjalnym obchodom 100. rocznicy Cudu nad Wisłą

 

Kilkadziesiąt pamiątkowych znaczków pocztowych, medali i monet związanych z Bitwą Warszawską 1920 już w najbliższy piątek, 14 sierpnia, będzie można zobaczyć w bełchatowskim muzeum. Odbędzie się także prelekcja na temat wojny polsko-bolszewickiej. Początek spotkania o godz. 17:00. Wstęp wolny.

 

- Za kilka dni obchodzić będziemy 100. rocznicę jednej z najważniejszych dla naszego kraju, ale też dla całej Europy, bitew. Nie bez powodu nazywamy ją Cudem nad Wisłą. Wydarzenie to chcielibyśmy uczcić w sposób szczególny. W związku z epidemią koronawirusa musieliśmy zrezygnować z zaplanowanego wcześniej dużego pikniku militarno-patriotycznego, przygotowaliśmy jednak inne wydarzenie, również ciekawe – mówi Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. - W przeddzień rocznicy 15 sierpnia gościć będziemy Zbigniewa Piotrowskiego - numizmatyka, członka Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Bełchatowie, miłośnika historii i niekwestionowanego znawcę wydarzeń 1920 roku. Już dziś zapraszam i na wystawę, i na bardzo ciekawy wykład – dodaje dyrektor Tokarek.


Na wystawę składają się medale, pamiątkowe monety i znaczki pocztowe, słowem prawdziwe numizmatyczne i filatelistyczne perełki. Co ważne, wszystkie eksponaty z kolekcji Zbigniewa Piotrowskiego nawiązują do wydarzeń, które rozegrały się na przedpolach stolicy 12-25 sierpnia 1920 roku.


Wystawę uzupełni zbiór literatury przedmiotu. Mowa o artykułach ze starych gazet, książkach o marszałku Józefie Piłsudskiej i samej wojnie polsko-bolszewickiej, które Zbigniew Piotrowski od lat sukcesywnie zbiera.


Jak podkreślają historycy, Bitwa Warszawska zdecydowała ostatecznie o zachowaniu przez Polskę niepodległości i zapobiegła bolszewickiej rewolucji na terenie Europy Zachodniej. O tych między innymi wydarzeniach, o dowódcach, żołnierzach, rozkazach i niełatwych decyzjach mówić będzie Zbigniew Piotrowski.


Spotkanie w Muzeum Regionalnym będzie też okazją do zaprezentowania okolicznościowej plakiety z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Autorami projektu są członkowie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział im. Augusta III Sasa w Bełchatowie.


Wystawa numizmatyczna i prelekcja Zbigniewa Piotrowskiego to wydarzenia towarzyszące oficjalnym obchodom 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

 KZB

Caption Text

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl