joombig banner rotation images

Menu

Na wystawie przedstawionych zostanie kilkadziesiąt fotografii i obrazówNa wystawie przedstawionych zostanie kilkadziesiąt fotografii i obrazów

 

Od najbliższej niedzieli, 28 czerwca, będzie można oglądać fotografie i akwarele przedstawiające kilkanaście zabytkowych dworków regionu bełchatowskiego. Autorami prac są Marian Wójcik i Mariusz Gosławski. Ekspozycja będzie czynna przez okres wakacyjny.

 

 

Kilka lat temu Muzeum Regionalne wydało publikację dokumentującą „Dawne dwory w powiecie bełchatowskim”. Najnowsza wystawa to kontynuacja działań zmierzających do pokazania kilkunastu perełek naszej regionalnej architektury.

 

Efektem wielomiesięcznej pracy jest ekspozycja niezwykłych prac ukazujących zabytkowe dworki Bełchatowa i okolic. Na kilkudziesięciu zdjęciach i obrazach pokazane są posiadłości z różnych okresów historycznych – od XVI-wiecznego dworku w Mikorzycach do wybudowanego na początku XX wieku dworku w Klukach. Część z nich nadal istnieje, część została odrestaurowana, a kilka przed laty rozebrano.

 

Fotografie, których autorem jest znany bełchatowski działacz społeczny Marian Wójcik, powstawały na przełomie kilkudziesięciu lat. Głupice, Słupia, Dobrzelów czy Bukowie Dolne – to te miejsca odwiedzał ze swoim aparatem od lat 90. ubiegłego stulecia do dziś. Z kolei Mariusz Gosławski swoją ulubioną techniką – akwarelą – w plenerze malował budynki jeszcze istniejące. Natomiast te, które nie przetrwały próby czasu, odwzorował z fotografii.

 

Wystawa „Ocalone czy zapomniane? Dzieje dworów Bełchatowa i okolic w fotografii Mariana Wójcika i malarstwie Mariusza Gosławskiego” zostanie udostępniona w niedzielę 28 czerwca o godz. 12.00. Ekspozycję będzie można oglądać przez okres wakacji.

 

AP

 

Ekspozycję będzie można zwiedzać od niedzieli, 28 cerwca, przez całe wakacjeEkspozycję będzie można zwiedzać od niedzieli, 28 cerwca, przez całe wakacje

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020