joombig banner rotation images

Menu

O tym, jaki film zostanie wyświetlony, zadecydują smi widzowie w internetowej ankiecie fot./pixabayO tym, jaki film zostanie wyświetlony, zadecydują smi widzowie w internetowej ankiecie; fot./pixabay 

 

Symbol Ameryki lat 50., czyli kino samochodowe, na początku wakacji zawita do Bełchatowa. Pokaz zaplanowano na niedzielę, 5 lipca. Wtedy to na placu za Gigantami Mocy wyświetlony zostanie film, który w internetowej ankiecie wybiorą sami mieszkańcy.


Tego w Bełchatowie jeszcze nie było. Mowa o kinie samochodowym, które staje się coraz bardziej popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Dzięki temu, że oglądanie filmów w ten sposób jest zgodne z zasadami zachowania społecznego dystansu, w czasie pandemii to jeden z bezpieczniejszych form kontaktu z X Muzą. – Od wielu lat w czasie wakacji organizujemy popularny wśród mieszkańców cykl „Kino na leżakach". W obecnej sytuacji epidemicznej szukaliśmy alternatywy dla takiej formy rozrywki. Niemal od razu pomyśleliśmy o kinie samochodowym. Mam nadzieję, że nasza propozycja się spodoba i lipcowy seans nie będzie jedyny – mówi dyrektor bełchatowskiego MCK Damian Nowak. Jeśli okaże się, że pomysł spotka się z pozytywnym odbiorem, kolejny tego typu seans odbędzie się w sierpniu.


Dokładna godzina początku projekcji zaplanowanej na niedzielę, 5 lipca, nie jest jeszcze ustalona, wiadomo jednak, że będzie to późny wieczór. Chodzi o to, by na dworze było ciemno. Tylko wtedy bowiem na specjalnym, plenerowym ekranie uda się wyświetlić wyraźny obraz. Co ważne, wjazd na plac za Gigantami Mocy ma być darmowy, ale liczba miejsc będzie ograniczona. Dlatego też obowiązywać będzie kolejność przybycia na miejsce projekcji. – Z naszych wyliczeń wynika, że w tym miejscu zmieści się około 30 aut. Zgodnie z zaleceniami sanepidu w jednym pojeździe będą mogły być maksymalnie dwie osoby. Oznacza to, że seans może obejrzeć około 60 amatorów kina – dodaje dyrektor Nowak i podkreśla, że uczestnicy będą musieli zastosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.


Każdy z widzów przed, w trakcie, jak również po pokazie, musi pozostać w samochodzie. W zamkniętym aucie, jeśli przyjechało się z osobą, z którą na co dzień się mieszka, nie trzeba mieć maseczki. Jeśli jednak okno zostanie uchylone lub konieczne będzie wyjście z pojazdu (np. do toalety), należy zasłonić usta i nos. W przypadku kolejki do sanitariatów obowiązkowe będzie zachowanie 2-metrowego dystansu.


Jaki film zostanie wyświetlony w ramach kina samochodowego? O tym zdecydują sami widzowie. Na facebookowym profilu Miejskiego Centrum Kultury TUTAJ dostępna jest ankieta, w której mogą oni wskazać, jaki obraz najchętniej by obejrzeli. A wybierać można spośród siedmiu tytułów: „(Nie)znajomi”, „I znowu zgrzeszyliśmy dobry Boże”, „Miłość aż po grób”, „Ból i blask”, „Kręcisz mnie”, „Gotowi na wszystko. Eksterminator” oraz „Patryk”.


Warto w tym miejscu przypomnieć historię połączenia kina z parkingiem, czyli kina samochodowego. Otóż powstanie tego wynalazku w 1933 roku jest dziełem przypadku. Mama mieszkającego w Camden w stanie New Jersej Richarda Hollingshead’a była tęgą kobietą i nie mogła wygodnie siedzieć w kinowym fotelu. Dlatego syn zbudował dla niej w ogródku własne kino samochodowe – mama siedziała w aucie, a on postawił na masce projektor i rozwiesił ekran między drzewami. Największy problem miał z głośnikami, dlatego jego komercyjne kino plenerowe upadło po 2 latach od powstania. Po wygaśnięciu patentu, już po zakończeniu II wojny światowej, kino samochodowe znów ruszyło, tym razem na szeroką skalę. W szczytowym momencie, czyli w latach 50., liczba kin samochodowych w Stanach Zjednoczonych znacznie przewyższała 4 tysiące. W latach 70. zainteresowanie tym rodzajem kina zmalało, jednak teraz powoli wraca do łask. Dziś, w czasie epidemii koronawirusa, to nie tylko wyraz nostalgii za dawnymi czasami, ale także troski o siebie i innych.

 

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020