joombig banner rotation images

Menu

 

Spotkania z Muzyką sięgały do różnych kultur i epok muzycznychSpotkania z Muzyką sięgały do różnych kultur i epok muzycznych

 

Jazz na żywo w ramach lekcji muzyki czy warsztaty filmowe jako uzupełnienie edukacji artystycznej to propozycje Miejskiego Centrum Kultury, z których mogły korzystać przez cały rok szkolny bełchatowskie placówki szkolne.

 

 

"Spotkania z Muzyką"  to cykl koncertów edukacyjnych skierowanych do uczniów trzecich klas szkoły podstawowej. Co miesiąc, zaczynając od września, muzycy z Filharmonii Narodowej przyjeżdzali do Bełchatowa i zapraszali słuchaczy w coraz to nowe światy muzyczne. Było zatem jazzująco, lirycznie, klasycznie i międzynarodowo. Koncerty pozwalały obcować z muzyką różnych okresów historycznych, poznawać gatunki i style, obserwować muzyków na scenie. Były też okazją do poznania kultury i zwyczajów innych krajów, jak np. podczas spotkania z tańcem i kulturą ludową Ukrainy i Rosji.

 

4 czerwca odbędzie się ostatnie spotkanie. Muzycy zabiorą dzieci w podróż po różnych epokach opowiedzianą dźwiękami sopranu, fletu i fortepianu. W repertuarze znajdą się wielkie przeboje muzyczne od baroku do współczesności.

 

Oprócz zajęć muzycznych bełchatowski MCK wyszedł do szkół z propozycją edukacji filmowej. „KinoSzkoła” to interdyscyplinarny projekt, którego celem jest wzrost świadomości medialnej i społecznej zarówno dzieci, młodzieży, jak i rodziców, nauczycieli i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Program ściśle nawiązuje do podstawy programowej przedmiotów artystycznych, edukacji społecznej, wiedzy o społeczeństwie. Raz w miesiącu chętne grupy spotykały się w kinie Kultura, aby uczestniczyć w prelekcjach, warsztatach i projekcjach filmów. Pokazy filmowe były punktem wyjścia do poruszania tematów ważnych i niejednokrotnie trudnych. Repertuar dobrany był tak, aby uczestnicy mieli szansę poznać wartościowe kino światowe spoza głównego nurtu. "KinoSzkołę" stworzyli pedagodzy, filmoznawcy i kulturoznawcy, którzy od lat zawodowo i naukowo zajmują się edukacją audiowizualną uczniów.

 

Na najbliższym spotkaniu, które odbędzie się 29 czerwca, klasy IV – VI obejrzą „Małego gangstera” w reżyserii Arne Toonen. Seans zostanie poprzedzony półgodzinną prelekcją o tym, do czego może doprowadzić przemoc. Dla starszych uczniów z klas VII-VIII przygotowano film „Była sobie dziewczynka” w reżyserii Marka Monheima, opowieść o nastoletniej Charleen, która podejmuje nieudaną próbę samobójczą. Film ma być wstępem do dyskusji na temat konsekwencji własnych decyzji.

APO

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020