joombig banner rotation images

Menu

 

Na aukcji w Muzeum Regionalnym na kolekcjonerów czeka kilkadziesiąt interesujących przedmiotówNa aukcji w Muzeum Regionalnym na kolekcjonerów czeka kilkadziesiąt interesujących przedmiotów

 

Już po raz piąty miłośnicy z Bełchatowa będą mogli upolować kolejne perełki do swoich kolekcji. Podczas aukcji stacjonarnej w Muzeum Regionalnym pod młotek pójdą m.in. monety z XVII i XVIII wieku, banknoty z początku ubiegłego stulecia i fachowa literatura numizmatyczna. Cały dochód z imprezy, którą patronatem honorowym objęła Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, przekazany będzie na renowację tablicy upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja.


Aukcja, która przeprowadzona zostanie w piątek, 17 maja, będzie mieć charakter otwarty. Oznacza to, że udział w niej może wziąć każdy chętny. Na licytujących czeka blisko siedemdziesiąt przedmiotów podarowanych w większości przez członków bełchatowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Podobnie, jak przy poprzednich aukcjach, organizatorzy zadbali, by każdy z uczestników znalazł dla siebie coś interesującego.


Zanim jednak rozpoczną się licytacje, obecni wysłuchają wykładu Janusza Parchimowicza – wybitnego znawcę tematyki numizmatycznej oraz autora licznych publikacji, którego polskim kolekcjonerom przedstawiać nie trzeba. Jak czytamy w wywiadzie, jakiego udzielił portalowi katalogmonet.pl, szczególnie bliska jest mu numizmatyka okresu międzywojennego. - W wydawanych katalogach, zarówno popularnych jak i specjalistycznych wielokrotnie poszerzałem rozdziały poświęcone temu okresowi o nowe odkrycia i spostrzeżenia. (…) nieustanna praca nad tematem i ogrom nowych materiałów skłoniły mnie do szerszego i dokładniejszego potraktowania zagadnienia – dowiadujemy się z wywiadu.


Podczas aukcji organizowanej przez Muzeum Regionalne i Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. Augusta III Sasa w Bełchatowie licytujący będą mogli powalczyć o kilka „perełek”. Pod młotek wystawione zostaną bowiem monety z XVII i XVII wieku, a wśród nich półgrosze i 3 gr Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1768 roku. Kolekcjonerów z pewnością zainteresują również banknoty polskie z lat 40., rosyjskie z pierwszego ćwierćwiecza XX wieku i austro-węgierskie z okresu I wojny światowej.


Nie zabraknie także fachowej literatury numizmatycznej i bełchatowskich kart pocztowych z lat 80. Organizatorzy przewidują, że hitami aukcji mogą być flaga Rzeczpospolitej Polskiej pochodząca z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy i medal okolicznościowy wybity przez miasto Bełchatów przy współpracy z bełchatowskim oddziałem PTN z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie obiekty przeznaczone do licytacji będzie można oglądać godzinę przed rozpoczęciem imprezy w siedzibie muzeum. Organizatorzy przewidują również pewną niespodziankę.


Wszyscy miłośnicy historii i dobrej zabawy, którzy mają ochotę wzbogacić swoje kolekcje o ciekawe eksponaty, powinni więc udać się do muzeum w piątek, 17 maja. Początek aukcji o godz. 17. Warto zaznaczyć, że będzie to impreza charytatywna, całkowity dochód przeznaczony zostanie na renowację pamiątkowej tablicy poświęconej 200 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku, która znajduję się przy kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i Świętej Barbary na os. Dolnośląskim.

 

AP

 


.

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019