joombig banner rotation images

Menu

 

Bełchatowianie coraz częściej interesują się regionalną sztuką ludowąBełchatowianie coraz częściej interesują się regionalną sztuką ludową


Co wspólnego mają ze sobą wiosna i Wielkanoc? Tego między innymi dowiemy się na wystawie etnograficznej „Święta, tradycje i zwyczaje. Wiosna”, którą od 28 marca oglądać możemy w bełchatowskim muzeum. Jej zwieńczeniem będą majowe warsztaty wycinankarskie prowadzone przez wybitną artystkę ludową.


Jak podkreśla organizatorka wystawy Magdalena Marciniak-Darda, wiosna we wszystkich kulturach i tradycjach kojarzona jest z życiem i płodnością, a Wielkanoc to przecież nic innego jak pamiątka zwycięstwa życia nad śmiercią. Na wiosenne obrzędy ludowe składają się ponadto święto Matki Boskiej Roztwornej czy inaczej Wiosennej, majowe, później Zielone Świątki, aż wreszcie Boże Ciało, zamykające cały okres. Wszystko to w mniejszym lub większym stopniu znajdzie odbicie w ekspozycji, na którą zaprasza Muzeum Regionalne w Bełchatowie. Wystawa czynna będzie od 28 marca.


Na muzealną wiosnę na ludowo składają się przede wszystkim prace Kazimiery Balcerzak, która jest jedną z najwybitniejszych, wszechstronnych artystek ludowych z rejonu ziemi sieradzkiej. Swoją przygodę ze sztuką regionalną zaczynała w latach 90. XX wieku od haftu ludowego. Kazimiera Balcerzak jest twórczynią, która wypracowawszy własny styl, nieustannie doskonali swój warsztat artystyczny. Fascynuje ją nie tylko sztuka hafciarska, ale również sieradzka wycinanka, tradycyjne zdobnictwo ludowe oraz plastyka obrzędowa. Na wystawie zobaczymy niezwykłe prace artystki – misterne wycinanki, papierowe kwiaty – przypominające ogrodowe aksamitki i malwy, a także pająki - tradycyjne ozdobne ludowe.Oprócz prac Kazimiery Balcerzak na wystawie znajdą się również dzieła rzeźbiarza-samouka Macieja Rabskiego z Mikołajewic koło Pabianic. Prace te tematycznie wpisują się w treść muzealnej ekspozycji. Nie zabraknie też charakterystycznych eksponatów z Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Swoimi etnograficznymi zbiorami pochwali się oczywiście również bełchatowskie muzeum.


Koniec wystawy, połączony z warsztatami wycinankarskimi, zaplanowano na 8 maja.

 

KZB

 

Wystawa etnograficzna rusza pod koniec marca

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020