joombig banner rotation images

Menu

 DSC6823

 

Polskie kolędy i pastorałki, znane i lubiane świąteczne piosenki – to wszystko usłyszymy w wigilijny wieczór w grocholickim kościele. W świąteczny nastrój wprowadzą nas bełchatowscy artyści, którzy 7 grudnia z podobnym repertuarem wystąpili w słynnej, krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

 

 

 

Wigilijny koncert kolęd i pastorałek

 

Już 24 grudnia, na krótko przed pasterką, w kościele pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach odbędzie się koncert kolęd i piosenek świątecznych pt. „Choinkowe pytania”. Będzie to niezwykłe wydarzenie świąteczno-kulturalne, i to nie tylko z uwagi na tematykę koncertu. Większość utworów, które w ten wyjątkowy wieczór usłyszymy, została przygotowana z myślą o poetycko-muzycznym występie, który odbył się 7 grudnia w legendarnej Piwnicy pod Baranami. Wigilijny koncert to ukłon w stronę bełchatowian i grocholiczan, którzy nie mogli na ten wieczorek do Krakowa pojechać. Kolędowanie rozpocznie się o godz. 22:50.

 

 

„Kolęda o ludzkim zrozumieniu” autorstwa Piotra Kudyby, „Wielkie świąteczne całowanie”, „Pada śnieg”, a do tego znane polskie kolędy i pastorałki - w takim między innymi repertuarze usłyszymy: Annę Serafińską, Annę Zimną, Pawła Bauera, Weronikę Kępę, Weronikę Pochopień, Aleksandrę Szurgot, Martę Młynarczyk, Martę Berłowską, Piotra Stobieckiego, Dominika Kudaja, Aleksandrę Mielczarek, Izabelę Kluf, Marysię Rozparę, Sandrę Kruk i Amelię Rozparę. O oprawę muzyczną zadbają Katarzyna Jurczyk-Zawada (saksofon, klarnet), Paweł Filipek, Robert Cegliński (fortepian), Karolina Czaińska-Kuroń  (gitara klasyczna), Marta Młynarczyk (skrzypce). Do artystów dołączą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz parafii w Grocholicach. Nad stroną artystyczno-organizacyjną czuwają Ewa i Ireneusz Kępowie, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Grocholic i Okolic, a także proboszcz parafii ks. Ireneusz Sikora.

 

 

Wigilijne kolędowanie w Grocholicach to tradycja. Lokalni artyści, młodzież i dzieci już po raz jedenasty będą wspólnie śpiewać znane kolędy, pastorałki i świąteczne piosenki. Od początku kolędowania, tj. od 2008 roku, w koncertach tych udział wzięło już ponad 300 artystów. Z każdym rokiem przybywa też publiczności. Wielu nie wyobraża sobie już świąt bez wspólnego śpiewania kolęd w kościele pw. Wszystkich Świętych. - Grocholickie kolędowanie wkomponowało się już w pejzaż oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Za każdym razem staramy się wnieść coś nowego. Trzeba przyznać, że wszyscy z niecierpliwością oczekują na następne wigilijne spotkania z kolędą – mówią Ewa i Ireneusz Kępowie.

 

Wspomnienia z Piwnicy pod Baranami

 

Występ na scenie Piwnicy pod Baranami był niewątpliwie wyjątkowym wydarzeniem dla bełchatowskich wykonawców. To też wielkie wyróżnienie dla nich. Poetycko-muzyczna opowieść o świętach zaproponowana przez bełchatowian spotkała się z ciepłym przyjęciem krakowskiej publiczności. Wieczór poprowadziła Beata Symołon - animatorka działań artystycznych, krytyk sztuki, redaktor, od 2010 roku właścicielka krakowskiego saloniku poezji SABAS. - Osobliwy klimat i historia tego miejsca, jego scena i kameralny klimat w obcowaniu z publicznością przyniosły nowe bogate doświadczenie artystyczne, które z pewnością przeniesie się na grunt występów lokalnych, aczkolwiek otworzyło to drzwi do mierzenia się ze scenami w całym kraju – powiedziała Anna Serafińska, jedna z uczestniczek koncertu w Piwnicy pod Baranami.

 

 

Piwnicę pod Baranami otwarto 26 maja 1956 roku. Pierwotnie miało to być miejsce spotkań krakowskich studentów, szybko jednak lokal przy Rynku Głównym 27 w Krakowie stał się kulturalną areną.

 

KZB

 

 DSC6388

 

 DSC6590

 

 DSC6419

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020