joombig banner rotation images

Menu

Teatralna Jesień trwa.

 

Bełchatowska Teatralna Jesień trwa w najlepsze. Za nami przedstawienia teatrów Wierszalin i Teatr Biuro Podróży, a przed nami 24. Jesienne Spotkania Teatralne z BAT-em. W najbliższą niedzielę, 28 października, na deskach sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy zaprezentują się dwie grupy Bełchatowskiego Amatorskiego Teatru. Na oba przedstawienia wstęp jest wolny.


Jak co roku, jesienią bełchatowska scena teatralna tętni życiem. Jesteśmy już na półmetku miejskiego święta sztuki scenicznej. 24. Jesienne Spotkania Teatralne z BAT-em to szansa na to, by zobaczyć bełchatowskich artystów w akcji. W niedzielę, 28 października, scena należeć będzie do dwóch grup: BAT-Minki i BAT-PodTekst.


Jako pierwsi, o godz. 16:30, ze swoim najnowszym przedstawieniem „Ostatni tatuś” wystąpią aktorzy grupy BAT-Minki. To niezwykła, opowieść o tym, jak z miasta znikają wszyscy tatusiowie i tylko jedna mała dziewczynka o imieniu Ania wypowiada wojnę złej czarownicy, która stoi za porwaniami ojców. Dziecko nie godzi się na to, by również jej ukochany tatuś przepadł w czeluściach świata pracoholików, a więc świata rządzonego przez jędzę Bladę. Ania wraz z najbliższymi przyjaciółmi – pluszowym misiem i lalką Barbie – wyrusza w podróż, której celem jest odnalezienie taty. Nie będzie to podróż ani łatwa, ani bezpieczna. Ania zmuszona będzie poznać zakamarki groźnego miasta i jego dziwnych mieszkańców (np. Wielkie Czarne Ptaszysko, Gadająca Kałuża, Siwy Tramwaj, Syrenka), z których nie wszyscy będą do niej przyjaźnie nastawieni. Jak skończą się przygody małej i niezwykle odważnej Ani? Ciekawych zapraszamy na spektakl.


W przedstawieniu udział biorą: Maja Łukaszewska, Amelia Chojnicka, Aleksandra Pasierbska, Dagmara Cichuta, Julia Przybyła, Wiktoria Kopańska, Ada Wereszka, Zuzanna Pawłowska, Jan Wojnar, Amelia Górnik, Blanka Kopańska, Martyna Wójcik, Natasza Uznańska, Zofia Wolańczyk, Lena Ciebiada, Maja Frączek, Klaudia Michalska, Maria Janiszewska, Anna Janiszewska.


Gdy grupa BAT-Minki schodzić będzie ze sceny, w ferworze przygotowań będą aktorzy grupy BAT-PodTekst. Kurtyna opadnie bowiem tylko na krótką chwilę. Już o godz. 18 rozpocznie się przedstawienie „888 dni bycia pomnikiem”.
Głównym bohaterem jest młody człowiek o imieniu Viktor, który postanowił znaleźć sensu życia. W tym celu przykuwa się jak pomnik do cokołu. Akcja ma trwać 888 dni, a dzień, w którym odnajdzie zgubiony sens, będzie dniem „zero”. Mężczyzna, tkwiąc w bezruchu, rozmawia z mijającymi go przechodniami. Z tych dialogów próbuje wychwycić jakiekolwiek wartości, jakiś głębszy sens tego, co go otacza, a przy okazji szuka zrozumienia, akceptacji dla swoich działań, niestety na próżno.
„888 dni bycia pomnikiem” to filozoficzna parabola, która odsłania przed widzem bezsens i biernych, i aktywnych, ale bezrefleksyjnych postaw współczesnego społeczeństwa.


W przedstawieniu występują: Weronika Nowak, Martyna Życińska, Zuzanna Frączek, Karolina Sujka, Miłosz Włodarczyk, Aleksandra Telążka, Kalina Kopeć, Marta Wojciechowska, Wiktoria Stobiecka, Alicja Wojnar.


Wstęp na przedstawienia BAT-u jest wolny.


Przypomnijmy, że tegoroczna Teatralna Jesień rozpoczęła się od gościnnych występów dwóch znanych w całym kraju teatrów.


Na początku na scenie MCK PGE Giganty Mocy zaprezentowali się aktorzy supraskiego teatru Wierszalin. Prostota oraz współistnienie na scenie rzeźby, maski z żywym aktorem, dopełnione muzyką i śpiewem to cechy rozpoznawcze tego teatru. Dwa spektakle „Dziady-Noc Pierwsza” i „Dziady-Noc Druga”, oparte na dramacie Adama Mickiewicza, od dnia premiery zachwycają publiczność. Nie inaczej było w Bełchatowie.


Tydzień później gościliśmy poznański Teatr Biuro Podróży, który zaproponował widzom wycieczkę do pewnego miasta – skomplikowanego, niejednoznacznego, naznaczonego pogłębiającym się kryzysem wartości, będącego w fazie rewolucji przemysłowej i społecznej. Nie była to jednak zwykła opowieść o łódzkiej metropolii z początku XX wieku, lecz uniwersalne ujęcie relacji międzyludzkich, które mimo upływu lat i zmieniających się form w swej istocie pozostają takie same.


Święto sztuki aktorskiej potrwa do 25 listopada. Przed nami jeszcze "Wesele" w wykonaniu grupy BAT-PKP (17 listopada, godz. 17), „Fabryka śniegu”, do której zabiorą nas aktorzy teatru Trip (18 listopada, godz. 17), a także koncert jazzowy „Kochanowski-Pieśni” w wykonaniu Kuby Stankiewicza (25 listopada, godz. 17).


Bilety i wejściówki można odebrać w kasie MCK PGE Giganty Mocy.

 

Fot. MCK PGE Giganty Mocy

 

KZB

Przed nami weekend z BAT-em

Teatralna Jesień potrwa do 25 listopada.


 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019