joombig banner rotation images

Menu

Sprawdź, jak teraz załatwić sprawę w urzędzie

 Od 16 marca 2020 r. Urząd Miasta Bełchatowa zamknięty dla bezpośredniej obsługi mieszkańców. 

Od 30 maja w przestrzeni otwartej nie będziemy musieli nosić maseczek, o ile zachowamy 2-metrowy odstęp

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej oraz limitu osób w sklepach i punktach gastronomicznych – takie m.in. obostrzenia znosi rząd w ramach kolejnego, czwartego etapu odmrażania gospodarki. Otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego, czyli minimum 2 m odstępu. Część nowych zasad zacznie obowiązywać od najbliższej soboty 30 maja, kolejne – od 6 czerwca.

Miejskie przedszkola i żłobek są gotowe do ponownego otwarcia, zachowane będą wszystkie zalecenia sanitarne

Od 6 maja miejskie przedszkola, a także publiczny żłobek „Jaś i Małgosia” ponownie będą przyjmować dzieci. Taką decyzję podjęła prezydent Mariola Czechowska po konsultacjach z dyrektorami i rodzicami. Bełchatowskie placówki działać będą zgodnie z wytycznymi sanepidu, a także ministerstw edukacji oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.

 Rząd ogłosił trzeci etap odmrażania gospodarki w czasie epidemii koronawirusaOd 18 maja wchodzimy w trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Zmiany dotyczą m.in. działalności lokali gastronomicznych i salonów fryzjerskich. Oprócz tego od 25 maja rząd umożliwi bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystom i uczniom ósmych klas oraz opiekę nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych.

Uczniowie nie wrócą do szkół przed 24 maja, egzamin maturalne i ósmoklasisty odbędą sie w czerwcu

Szkoły i przedszkola zamknięte do 24 maja, matury od 8 czerwca a egzaminy ósmoklasisty od 16 czerwca – tak wygląda najnowszy plan dotyczący edukacji w związku z epidemią koronawirusa. O ewentualnym wcześniejszym uruchomieniu zajęć opiekuńczych dla najmłodszych minister edukacji ma poinformować w najbliższych dniach.

Pierwsze poluzowanie obowiązujących obostrzeń rozpocznie się w poniedziałek 20 kwietniaRząd przedstawił cztery etapy powrotu do „nowej normalności” poprzez stopniowe łagodzenie obowiązujących restrykcji. Pierwszy etap zmian, który rozpocznie się w poniedziałek 20 kwietnia, dotyczy przede wszystkim funkcjonowania sklepów, kościołów, a także możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych w parkach i lasach.

Częste mycie rąk to jedna z rekomendowanych zasad bezpiecznego zachowania foto/Pixabay

Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem? To pytanie w czasie epidemii zadaje sobie każdy z nas. Naukowcy pracują nad skutecznym lekiem i szczepionką, ale póki co pozostaje nam głównie profilaktyka. By jak najbardziej zminimalizować ryzyko zakażenia należy stosować zasady bezpiecznego zachowania. Często myj ręce, płać kartą, unikaj dotykania twarzy, dezynfekuj swój telefon – to tylko niektóre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

Prezydent Mariola Czechowska wprowadza szereg ulg dla przedsiębiorców zmagających się z ekonomicznymi skutkami koronawirusaSytuacja związana z epidemią koronawirusa odbija się szczególnie na małych i średnich firmach. Prezydent Mariola Czechowska jest w stałym kontakcie z bełchatowskimi przedsiębiorcami. Z myślą właśnie o nich przygotowała specjalny miejski program wsparcia zawierający szereg ulg, m.in. umorzenia podatków i opłat należnych na rzecz miasta.

 Konkretna pomoc i emocjonalne wsparcie - tego najbardziej potrzebują teraz seniorzy; fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki SpołecznejW czasie, kiedy na świecie panuje epidemia koronawirusa, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na osoby starsze. To one są najbardziej narażone na zakażenie. Wiek i choroby, które zwykle im towarzyszą, powodują naturalny spadek odporności. To powoduje, że właśnie seniorom zdecydowanie trudniej wygrać walkę z wirusem.  Dlatego warto wiedzieć, jak ich chronić i jednocześnie wspierać.

Wcześniejsze obostrzenia zostają utrzymane, rząd wprowadza nakaz osłaniania ust i nosa

Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, szkoły zamknięte do 26 kwietnia, przełożone egzaminy maturalny i ósmoklasisty – rząd wprowadza nowe obostrzenia i przedłuża obowiązywanie poprzednich. Wszystko po to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Rządowa tarcza antykryzysowa to szereg rozwiązań dla firm w czasie epidemii koronawirusa

„Wakacje składkowe” dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm i zasiłki dla rolników w związku z epidemią koronawirusa - to niektóre z rozwiązań w przyjętej przez sejm ustawy dot. tarczy antykryzysowej. Teraz ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 zajmie się senat.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020