Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Studia na historii lub filologii polskiej czekają na najmłodszych bełchatowian. Studenci pod okiem wykładowców, będą brać udział w wykładach, ćwiczeniach i wycieczkach dydaktycznych. Aby zostać żakiem wystarczy się zapisać – nabór trwa.

 

To już trzecia edycja bełchatowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku. Dzieci, które uczęszczały na zajęcia w poprzednich latach zgodnie twierdzą, że było warto. Kilka wspólnych miesięcy to nie tylko nauka, ale także dobra zabawa. Podobnie uważają nauczyciele akademiccy z filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tryb. oraz członkowie Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego, którzy w tym roku ponownie poprowadzą zajęcia. I tym razem żacy mają do wyboru dwa kierunki – historię lub filologię polską. Nowością jest też specjalizacja dziennikarska na polonistyce. 

 

Bełchatowianie w wieku 7-13 lat, którzy chcieliby zostać studentami mają jeszcze szansę. Nabór wciąż trwa. Nie ma jednak na co czekać – rekrutacja będzie prowadzona do wyczerpania miejsc. Aby się zapisać trzeba wypełnić specjalny formularz, można go pobrać z załącznika poniżej. Trzeba go dostarczyć do Muzeum Regionalnego lub siedziby głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Jest też opłata za uczestnictwo – będzie ona uzależniona m.in. od ilość zapisanych słuchaczy. Zainteresowanych odsyłamy też do regulaminu, który dostępny jest niżej w załączniku.

 

Na studentów czeka legitymacja oraz prawdziwy indeks, a wpisywane w niego oceny są podstawą do zaliczenia roku akademickiego. Będzie też dyplom ukończenia studiów. Jednak zanim żacy go otrzymają przed nimi dwa semestry nauki – zimowy i letni. Zajęcia mają się odbywać dwa razy w tygodniu. Miejscem ich spotkań będzie bełchatowskie muzeum, zaś wykładowcami nauczyciele akademiccy.

 

Program studiów jest tak ułożony, aby nie powielać go ze szkolnym. Dzieci, które zdecydują się studiować filologie polską z dziennikarstwem m.in. wezmą udział w warsztatach recytatorskich, tworzenia gazety i komiksu. Ma też być przygoda z bajkoterapią i literaturą. Z kolei młodzi historycy m.in. poznają dzieje osób, które wybitnie zaznaczyły się w dziejach Bełchatowa i jego okolic, wezmą udział w różnorodnych warsztatach. Będą też wycieczki i spotkania, ale czasu na zabawę także nie zabraknie. Zapowiada się naprawdę ciekawie.

 

Uniwersytet Pierwszego Wieku to pierwsza tego typu „uczelnia” w Bełchatowie. Jego działalność jest możliwa dzięki współpracy, którą dwa lata temu prezydent Mariola Czechowska nawiązała właśnie z piotrkowską uczelnią i bractwem. Tylko w ubiegłym roku na zajęcia uczęszczało ponad 60 dzieciaków.

 

- Cieszę się, że uniwersytet spotkał się z zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców. Poprzednie lata jego działalności pokazują, że taka forma nauki sprawia dzieciom ogromną przyjemność – podsumowuje Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. 

 

AD-A

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl