Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Młodzi studenci z Uniwersytetu Pierwszego Wieku świętowali juwenalia. Zabawa, tradycyjnie rozpoczęła się pod magistratem. Dzieci odebrały od prezydent Marioli Czechowskiej symboliczne klucze do miasta. Później w kolorowym korowodzie wspólnie przeszli do biblioteki, gdzie ponad 60 studentów odebrało dyplomy ukończenia tegorocznej przygody z nauką. Wyróżnienia powędrowały również osób, które zaangażowały się w działalność uniwersytetu. Była też część artystyczna – swoje muzyczne zdolności zaprezentowali uczniowie miejskich przedszkoli i szkół. Wystąpił również bełchatowskich artysta Piotr Kulpa.

 

Juwenalia, które wieńczyły kolejny rok działalności Uniwersytetu Pierwszego Wieku były także okazją do podsumowań. Dzięki współpracy, jaką dwa lata temu prezydent Mariola Czechowska nawiązała z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tryb. oraz z Piotrkowskim Bractwem Akademickim ponad 60 dzieciaków w wieku od 7 do 14 lat przez kilka miesięcy, podczas różnorodnych wykładów i ćwiczeń mogło poznawać tajniki nauki. Jedni studiowali historię, drudzy filologię polską.

 

Młodzi studenci bełchatowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku podkreślają, że było warto. Podobnie twierdzą nauczyciele akademiccy właśnie z filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tryb. oraz członkowie Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego, którzy prowadzili zajęcia. Uniwersytet Pierwszego Wieku to pierwsza tego typu „uczelnia” w Bełchatowie. Program studiów był tak ułożony, aby nie powielać go ze szkolnym. Młodzi studenci poznali więc m.in. historię osób, które wybitnie zaznaczyły się w dziejach Bełchatowa i jego okolic,  wzięli udział w warsztatach czerpania papieru czy tworzenia gazety. Były też wycieczki i różnorodne spotkania. Nie zabrakło czasu na zabawę – w lutym odbył się bal międzysemestralny, w czerwcu juwenalia.

 

W nowym roku akademickim uniwersytet ponownie będzie prowadził zajęcia na dwóch kierunkach: historia i filologia polska z dziennikarstwem. Dzieci, które chciałby zostać studentami mogą się już zapisywać. Nie ma jednak na co czekać – rekrutacja trwa do wyczerpania miejsc. Osoby, które chciałby studiować historię mogą się zapisywać w muzeum, zaś w przypadku filologii polskiej w bibliotece. Formularze zgłoszeń oraz regulamin dostępne są w obydwu placówkach. 

 

 

AD-A

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl