Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

Atrakcją dla najmłodszych studentów jest połączenie zabawy z  elementami akademickiego życia


Juwenalia Uniwersytetu Pierwszego Wieku to już tradycja w naszym mieście. Najmłodsi adepci nauk humanistycznych zakończyli w ten sposób kolejny rok studenckich zmagań. Przez miasto przeszedł dziecięcy korowód, były dyplomy, tort, pamiątkowe zdjęcia i najważniejsze - obietnice, że w październiku mali żacy znów stawią się z indeksami.

 


Studenci bełchatowskiego Uniwersytetu Pierwszego Wieku świętowali juwenalia i uroczyste zamknięcie roku akademickiego. Jak zwykle zabawa rozpoczęła się od wizyty w magistracie. Tu żacy otrzymali od prezydent Marioli Czechowskiej symboliczne klucze do miasta.


Później w kolorowym korowodzie studenci przemaszerowali do biblioteki, w której czekały już na nich tort i dyplomy ukończenia roku.

 

 


UPW od początku swej działalności tętni życiem. W roku akademickim 2018/2019 blisko pięćdziesięcioro najmłodszych bełchatowian studiowało albo historię z archeologią, albo filologię polską z dziennikarstwem. Na obu kierunkach można było nie tylko dowiedzieć się czegoś nowego, wzbogacić się o kolejne doświadczenia, ale również uczestniczyć w różnych wycieczkach i imprezach, jak np. międzysemestralny bal kostiumowy.
Żacy podkreślają, że chętnie przychodzą na zajęcia, ponieważ zawsze dzieje się na nich coś ciekawego.


- W tym roku tworzyliśmy na przykład gazetę, pisaliśmy bajkę, przygotowywaliśmy przedstawienie teatralne, poznawaliśmy przysłowia i inne zagadnienia językowe, byliśmy na wycieczce w redakcji bełchatowskiego biuletynu – podsumowuje Wiktoria, studentka I roku polonistyki.


Młodzi miłośnicy historii z kolei poznawali swoją małą ojczyznę, „zaglądali” do fabryk i kopalni, z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się pracy rzemieślników, śledzili też poczynania archiwisty i rekonstruktora. Wielką radość sprawiły dzieciom warsztaty archeologiczne.


Przypomnijmy, że dziecięcy uniwersytet utworzony został w roku 2015 z inicjatywy Marioli Czechowskiej, prezydenta miasta, we współpracy z filią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim i Piotrkowskim Bractwem Akademickim. Jak podkreśla prezydent Czechowska, ważne jest, by od najmłodszych lat łączyć naukę z pasją i zabawą, a tym samym naturalnie rozbudzać w młodych ludziach ciekawość świata.


Nauka na UPW trwa 2 lata. W programie są zajęcia o charakterze akademickim z elementami działań artystycznych i ogólnorozwojowych, zdecydowanie inne niż w szkole. Dewiza organizatorów i opiekunów brzmi: uczyć przez zabawę. Studia są tak przemyślane, żeby nie tylko przekazać wiedzę, ale również pomóc w odkrywaniu zainteresowań i pasji, uczyć kreatywności i otwartości. Zajęcia prowadzone są przez wykładowców UJK, a także pracowników Muzeum Regionalnego oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie. Odbywają się w obu bełchatowskich placówkach.


KZB

 

Wręczenie dyplomów to dla studentów UPW ważny momentWręczenie dyplomów ukończenia roku akademickiego to dla studentów UPW ważny moment

Tradycyjnie bełchatowscy żacy otrzymali od prezydent Marioli Czechowskiej symboliczny klucz do bram miastaTradycyjnie bełchatowscy żacy otrzymali od prezydent Marioli Czechowskiej symboliczny klucz do bram miasta

Po kilku miesiącach wytężonej pracy żacy zasłużyli na słodki poczęstunek i wakacyjny wypoczynekPo kilku miesiącach wytężonej pracy żacy zasłużyli na słodki poczęstunek

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl