Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 zajecia UPW 4743

Dobiega końca pierwszy semestr nauki na Uniwersytecie Pierwszego Wieku w Bełchatowie w roku akademickim 2018/2019. Podczas zajęć w bibliotece i muzeum mali studenci zgłębiali tajniki nauk humanistycznych. Były wykłady, ćwiczenia i wycieczki. Teraz Żacy przygotowują się do karnawałowego balu międzysemestralnego.

 

 Bogatsi o nowe doświadczenia i naukowe przedsięwzięcia żacy UPW świętują półmetek roku akademickiego 2018/2019. Za nimi semestr zimowy, wypełniony zajęciami teoretycznymi i praktycznymi z zakresu nauk humanistycznych. W tym roku mali studenci do wyboru mieli dwa kierunki: historię z archeologią i filologię polską z dziennikarstwem.

 

 

W październiku na pierwszym roku studia rozpoczęło dwunastu studentów historii i trzynastu - filologii polskiej. Co ważne, pod koniec semestru liczba zainteresowanych wzrosła średnio do dwudziestu osób na każdym kierunku.

 

Filologia polska z dziennikarstwem

Co takiego ma w sobie literatura dla dzieci i młodzieży, jaka jest historia polskich imion i nazwisk, czym się różni bal od bala i muł od mułu – na te i wiele innych pytań próbowali odpowiadać w trakcie spotkań studenci pierwszego roku. Równie ciekawe były zajęcia na temat bajek przodków oraz związków literatury z malarstwem. Drugi rok zastanawiał się też, jak można wzbogacić swoje słownictwo, w jaki sposób wyrazy powstają, żyją i umierają. W trakcie warsztatów recytatorskich studenci z radością łamali sobie języki i „ruszali głową, gdy mierzyli się z mową”.

 

Ponadto mali studenci od kuchni poznali zawód dziennikarza, reportera. Wielu z nich tak bardzo spodobały się warsztaty dziennikarskie, w trakcie których projektowali „Bełchatowskie Newsy”, przygotowywali się do wywiadu i redagowali teksty prasowe, że nie wyobrażają sobie robić w życiu dorosłym niczego innego. – Ja na pewno będę dziennikarką – mówi studentka Ania, a żak Mikołaj dodaje, że chciałby zostać reporterem i zrobi wszystko, by tak się stało. Między innymi dlatego przychodzi na UPW.

 

Historia z archeologią

Nie mniej ciekawe były zajęcia na drugim kierunku. Mali adepci historii wysłuchali kilku wykładów, w tym: o białym orle, mysiej wieży i postrzyżynach, czyli o początkach państwa polskiego, dalej o losach Władysława Łokietka, odzyskaniu przez Polskę niepodległości czy historii pisma. Łazienki króla Stanisława, czasy napoleońskie, akademickie skryptoria i zabory – to tematy wykładów przygotowanych dla drugiego roku. Podczas zajęć praktycznych żacy poznawali Bełchatów, swoją małą ojczyznę, „zaglądali” do fabryk, a także do kopalni, gdzie poznali gwarków i ich zwyczaje. Dowiedzieli się też, kim byli m.in. bednarz, ludwisarz, kowal. Z ogromnym zainteresowaniem poznawali arkana pracy rzemieślników, których dziś już nie spotykamy. Śledzili też poczynania archiwisty i rekonstruktora. Wielką radości sprawiły dzieciom warsztaty archeologiczne, które w tym roku akademickim są nowością w programie.

 

Bal to już tradycja

W lutym mali żacy wezmą udział w międzysemestralnym balu karnawałowym. Tańce, zabawy, konkursy i smakołyki tak każdego roku przebiega ten kostiumowy bal. - Już nie mogę się go doczekać. Ciekawe, czy tym razem też wygram jakąś nagrodę za najlepsze przebranie. Na pewno zaskoczę wszystkich moim kostiumem – opowiada Kuba, student drugiego roku filologii polskiej.

 

UPW każdego roku tętni życiem. Żacy podkreślają, że chętnie przychodzą na wszystkie zajęcia. To już czwarty rok działalności Uniwersytetu Pierwszego Wieku w Bełchatowie, utworzonego z inicjatywy Marioli Czechowskiej, prezydenta miasta, we współpracy z filią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Jak podkreśla prezydent Czechowska, ważne jest, by od najmłodszych lat łączyć naukę z pasją i zabawą, a tym samym naturalnie rozbudzać w młodych ludziach ciekawość świata.

 

Nauka na uniwersytecie dziecięcym trwa 2 lata. W programie są zajęcia o charakterze akademickim z elementami działań artystycznych i ogólnorozwojowych. Dewiza organizatorów i opiekunów UPW brzmi: uczyć przez zabawę. Zajęcia prowadzone są przez wykładowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach filia w Piotrkowie Trybunalskim, a także pracowników Muzeum Regionalnego oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie. Odbywają się w obu bełchatowskich placówkach.

 

KZB

 

zajecia UPW 4839

 

zajecia UPW 4824

 

zajecia UPW 4883

 

zajecia UPW 4855

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl