Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

PS 8 to kolejne bełchatowskie przedszkole z grantem na edukację ekologicznąKolejne bełchatowskie przedszkole zdobyło grant z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Mowa o Przedszkolu Samorządowym nr 8, które na realizację programu z zakresu edukacji ekologicznej dostało 12 tys. 750 złotych, ponad 2 tys. złotych z kolei dołożyło miasto. Otrzymane środki przeznaczone zostaną m.in. na warsztaty i zajęcia edukacyjne, konkursy plastyczne i zakup pomocy edukacyjnych.


Jak przekonuje Renata Karczewska, dyrektor PS 8, placówka od wielu lat aktywnie realizuje programu ekologiczne, które mają na celu kształtowanie wśród dzieci i ich rodziców właściwych postaw wobec środowiska.


-  Trudno jest uczyć przyrody tylko i wyłącznie za pomocą książek, czy eksponatów w sali przedszkolnej. Pokazywanie roślin, zwierząt na rysunku, czy nawet na filmie nie zawsze wystarczy. O wiele większe walory edukacyjne, a jednocześnie wychowawcze mają zajęcia w terenie. Dziecko najlepiej poznaje przyrodę poprzez działanie, pracę, czy też doświadczenie. Odkrywając samodzielnie tajemnice przyrody gromadzi nowe doświadczenia i angażuje się emocjonalnie. Wiedza zdobyta w ten sposób jest pełniejsza  i trwalsza – wyjaśnia dyrektor Karczewska.


Ponad 2 tys. złotych dla przedszkola przekazała prezydent Mariola CzechowskaProgram „Przedszkolak w świecie żywiołów” ma na celu przede wszystkim przybliżenie dzieciom świata przyrody, zapoznanie ich ze znaczeniem powietrza, wody, ognia i ziemi dla życia roślin, zwierząt i ludzi. Ponadto chodzi o wykształcenie nawyków dbania o środowisko lokalne oraz troski i odpowiedzialności o jakość życia na naszej planecie.  Realizacja projektu obejmuje także ważne dla Bełchatowa problemy związane z emisją płynów oraz ich wpływem na stan wód, gleby oraz roślin i zwierząt.


- To właśnie zjawiska przyrodnicze wywołują u dzieci pasję poznawczą i badawczą. Kontakt z przyrodą pobudza ich zainteresowania światem ożywionym i nieożywionym, ćwiczy spostrzegawczość, uwagę, wyrabia zmysł obserwacji, rozwija sprawność myślenia i mowy, pozwala kształtować u dzieci proekologiczne postawy – podkreśla dyrektor PS 8, Renata Karczewska.


W ramach edukacji ekologicznej wychowankowie PS 8 wezmą udział w konkursach literackich, np. „Wietrzne bajanie, czyli bajeczki o wietrze” czy „Wodne wierszykowanie”. Przewidziano także organizację warsztatów i zajęć ekologicznych („Zanieczyszczenia powietrze”, „Ekolodzy na tropie” czy „Eksperymenty z pogodą”). Otrzymane przez placówkę fundusze zostaną także przeznaczone na zakup nagród dla uczestników konkursów oraz pomocy dydaktycznych, dzięki którym możliwa będzie realizacja edukacji ekologicznej.

 

PS 8 dostało ponad 12 tys. zł z WFOŚiGW w Łodzi na edukację ekologiczną„Przedszkolak w świecie żywiołów” to nazwa programu, na realizację którego Przedszkole Samorządowe nr 8 im. „Bajkowy Zakątek” otrzymało dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi. To jeden ze zwycięskich projektów w ramach konkursu pn. „Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2017/2018”. Całkowity koszt projektu to 15 tys. złotych, dofinansowanie z funduszu to 12 tys. 750 złotych. Pozostałe 2 tys. 250 złotych zostały przekazane placówce przez Mariolę Czechowską, prezydent Bełchatowa i wykorzystano je na wycieczki i zajęcia terenowe. Przedszkolaki z „ósemki” odwiedziły Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi oraz PGE Giganty Mocy, w których wzięły udział w warsztatach edukacyjnych „Eko - przygoda z Woltusiem”.

 

CZYTAJ:Zainwestuj w ekologię


Przedszkole Samorządowe nr 8 to trzecia miejska placówka, która otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Przypomnijmy, że Przedszkole Samorządowe nr 1 dostało w sumie 23 tysiące złotych, natomiast Przedszkole Samorządowe nr 2 na edukację ekologiczną zdobyło 20 tys. zł.

 

AP
 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl