Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Karta Dużej Rodziny uprawnia do korzystania ze zniżek w kilku tysiącach firm i instytucji w całym kraju

W 2019 roku weszły w życie istotne zmiany dotyczące Karty Dużej Rodziny. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poszerzyło uprawnienia do zniżek o rodziców, którzy wychowali co najmniej trójkę dzieci – bez względu na ich wiek w momencie składania wniosku.

 


Karta Dużej Rodziny (KDR) to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+, zarówno w instytucjach publicznych i prywatnych firmach. Mowa tu o zniżkach np. na przejazdy kolejowe, niższych opłatach paszportowych czy możliwości tańszego korzystania z oferty instytucji kultury. Ale to nie wszystko – beneficjenci KDR mogą także w niższej cenie wykupić wypoczynek w ośrodkach rekreacyjnych czy po prostu taniej kupić ubrania, obuwie, kosmetyki, książki czy nawet zatankować samochód.


Do programu Karta Dużej Rodziny może dołączyć każda firma i instytucja, wśród partnerów są zarówno ogólnopolskie sieci jak i mali przedsiębiorcy. Liczba podmiotów gospodarczych oferujących zniżki dla beneficjentów systematycznie rośnie. Obecnie jest ich ok. 5 tys., a z rabatów korzystać można w 22 tys. lokalizacji – dla porównania w 2015 roku w programie uczestniczyło 1,2 tys. partnerów. Wykaz wszystkich firm i instytucji, które oferują zniżki w ramach KDR znajduje się na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej www.mpips.gov.pl w zakładce: Karta Dużej Rodziny.


Z Karty Dużej Rodziny w całej Polsce korzysta już ponad 2 mln osób. W 2018 roku resort wprowadził także mobilną wersję KDR, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem i znacznie ułatwia korzystanie z karty. W projekcie budżetu na 2019 rok na Kartę Dużej Rodziny przeznaczono prawie 41 mln złotych, czyli o ponad 12 mln więcej niż w roku ubiegłym. Zwiększenie budżetu wiąże się głównie ze wzrostem osób uprawnionych do korzystania z Karty Dużej Rodziny. Otóż od stycznia zniżki oferowane przez partnerów karty przysługują także rodzicom, którzy w przeszłości wychowali co najmniej troje dzieci. Co ważne, nieistotny jest wiek dzieci w momencie składania wniosku o przyznanie KDR.

 
Gdzie złożyć wniosek?

 
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania, czyli w Zespole ds. Pomocy Społecznej i Zdrowia bełchatowskiego Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 1 (budynek B),  lub za pośrednictwem internetowej Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl).

 
W Bełchatowie z Karty Dużej Rodziny korzysta obecnie 2390 osób, a liczba składanych wniosków cały czas rośnie. Tylko w styczniu 2019 roku wniosek złożyło 96 bełchatowian, podczas gdy w całym 2018 roku wpłynęły 72 wnioski.

AP

 

Z Karty Dużej Rodziny korzysta już ponad 2 mln PolakówZ Karty Dużej Rodziny korzysta już ponad 2 mln Polaków

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020