Osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą skorzystać z pomocy Zespołu Interdyscyplinarnego działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bełchatowie, prowadzącego działalność na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Jest to zespół osób składający się z przedstawicieli służb miejskich, instytucji i organizacji działających w obszarze wsparcia społecznego. Działania Zespołu zmierzają do poprawy sposobów udzielania pomocy osobą doświadczającym przemocy ich najbliższemu otoczeniu poprzez kreowanie lokalnej polityki wobec problemu i wypracowywania procedur oraz standardów.
Zespołem koordynuje Przewodnicząca – Pani Ewa Woźniak (dane kontaktowe: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bełchatowie, ul. Dąbrowskiego 2, telefon: 505 347 567)
Zachęcamy do zapoznania się z załącznikami zamieszczonymi poniżej.
Zarządzeniem Nr 51/2017 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie z dnia 21 czerwca 2017 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu Organizacyjnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie utworzono w ośrodku Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy.
Główne zadania Zespołu to:
- planowanie, realizacja i monitorowanie działań wynikających z gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie,
- koordynowanie działań z zakresu procedury "Niebieskie Karty", prowadzenie obsługi organizacyjno-technicznej Zespołu Interdyscyplinarnego i grup roboczych oraz sporządzanie analiz i sprawozdań z ich działalności,
- organizacja i uczestnictwo w pracach grup roboczych powołanych przez Zespół Interdyscyplinarny,
- współpraca z instytucjami prowadzącymi działania na rzecz osób doznających przemocy w rodzinie i stosujących przemoc,
- podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku,
- podejmowanie działań informacyjnych, profilaktycznych i edukacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
- poradnictwo i interwencja w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
- udział w tworzeniu i realizacji programów, projektów, działań dla osób doznających przemocy i stosujących przemoc,
- współpraca z organami ścigania, wymiaru sprawiedliwości, ochroną zdrowia, oświatą itp. celem diagnozowania problemu przemocy w rodzinie i podejmowania działań przeciwdziałających temu zjawisku.
Bezpłatne porady specjalistyczne: http://belchatow.pl/dla-mieszkanca/pomoc-spoleczna/bezplatne-porady-specjalistyczne