Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Komendant Straży Miejskiej przedstawił raport z działalności służby za 2018 rokPonad 13 tys. interwencji i kontroli (ok. 4 tys. na wniosek mieszkańców), które zakończyły się nałożeniem 140 mandatów oraz 36 wnioskami do sądu, do tego ponad 6 tys. kontroli infrastruktury miejskiej, placów zabaw, placówek oświatowych, parków i osiedli – to tylko część ubiegłorocznych działań strażników miejskich. Podczas marcowej sesji radni przyjęli raport z działalności Straży Miejskiej za 2018 rok, z którego wynika, że współdziałanie służb miejskich i państwowych pozwala skutecznie rozwiązywać problemy mieszkańców Bełchatowa.


Straż Miejska to samorządowa służba tzw. pierwszego kontaktu. Każdego dnia strażnicy odbierają kilkanaście telefonów od mieszkańców, którzy proszą o pomoc w ratowaniu czyjegoś zdrowia lub życia, interwencję w przypadku zdarzeń drogowych czy awarii – jak choćby problemów z uruchomieniem samochodu. Każde ze zgłoszeń traktowane jest z najwyższą powagą i skutkuje podjęciem odpowiednich działań – bezpośrednią pomocą lub skierowaniem do odpowiednich służb: policji, pogotowia czy straży pożarnej.

 


- Jesteśmy tą służbą, która nie ma w swoim słowniku słów: nie, nie da się zrobić. Wszystko da się zrobić, da się rozwiązać każdy problem i uruchomić taką instytucję czy jednostkę po to, by mieszkaniec wiedział, że u nas uzyska pomoc – mówi komendant bełchatowskiej Straży Miejskiej, Piotr Barasiński.

 


Radni zwracali uwagę, że Straż Miejska działa coraz lepiej i ma coraz więcej zadań do wykonania. Pojawiły się również wątpliwości, co do zasadności jej istnienia. Jak mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, Straż Miejska istotnie przyczynia się do podnoszenia jakości życia mieszkańców. - Zakres działalności Straży Miejskiej zdecydowanie się powiększył i poprawił. Mówimy tutaj o drobnych interwencjach, ale i o tych dużych zadaniach realizowanych wcześniej. W tym roku przekażemy 30 tys. złotych, z których większość przeznaczona będzie na remont dyżurki i stanowisk monitoringu miejskiego. Jest to związane z tym, że kamer w naszym mieście przybywa. Jestem przekonana, że pomoże to jeszcze zwiększyć poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców – dodaje prezydent Czechowska.

 


Przypomnijmy, że ścisłym centrum Bełchatowa działa 16 kamer miejskiego monitoringu, które m.in. pozwoliły przeciwdziałać bójkom oraz ukarać sprawców dewastacji. W ubiegłym roku na wniosek policji 17 razy strażnicy zabezpieczyli nagrania, które posłużyły jako materiał dowodowy w postępowaniach sądowych.

 


Bełchatowska Straż Miejska duży nacisk kładzie na utrzymanie spokoju i porządku w mieście. Skupia się nie tylko na działaniach prewencyjnych i profilaktycznych, ale także na ochronie infrastruktury miejskiej. W trakcie ponad 6 tys. kontroli porządkowych, strażnicy stwierdzili 4667 wykroczeń i innych czynów karalnych oraz 7 przestępstw. W 2018 funkcjonariusze blisko 1800 razy przekazali informacje o uszkodzeniach i dewastacjach miejskiej infrastruktury, braku oświetlenia, awariach sygnalizacji świetlnej, zaśmieceniach czy innych zagrożeniach do odpowiednich służ – Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska bełchatowskiego, Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej i innych administratorów nieruchomości, spółki Wod.-Kan. oraz zarządców dróg.

 


Każdego dnia bełchatowscy strażnicy miejscy kontrolują osiedla i bloki – klatki schodowe, piwnice i strychy. Szczególną uwagę zwracają na zakłócenia ciszy nocnej i spożywanie alkoholu. Kontrolują także parki, otoczenia pubów i sklepów monopolowych, jak również place zabaw, szkoły i miejskie obiekty sportowe. Takie działania poskutkowały znacznym ograniczeniem spożywania alkoholu w miejscach publicznych i używania w nich wulgarnego języka, przyczyniły się także do spadku liczby aktów wandalizmu, dewastacji zieleni oraz zakłócania spokoju i ciszy nocnej.

 

Straż miejska pomaga bezdomnym

 


Przez całą dobę, 365 dni w roku strażnicy udzielają pomocy osobom bezdomnym (w 2018 roku ponad 900 interwencji), odławiają bezpańskie zwierzęta (ponad 300 przeprowadzonych akcji), zabezpieczają imprezy masowe oraz prowadzą szereg akcji profilaktycznych i edukacyjnych, w których w 2018 roku udział wzięło ok. 20 tys. dzieci młodzieży.

AP

 

Miejscy radni zapoznali się z działaniami prowadzonymi przez Straż MiejskąMiejscy radni zapoznali się z działaniami prowadzonymi przez Straż Miejską

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl