Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 fajerwerki 3433Strażnicy miejscy i policjanci kontrolują punkty sprzedaży sztucznych ogni. Takie mieszkane patrole będzie można spotkać w mieście do sylwestra.

 

Fajerwerki stały się nieodzownym elementem zabawy sylwestrowej. Wystrzelone punktualnie o północy sygnalizują powitanie Nowego Roku. Kupić je można w wielu punktach miasta, ale nie zrobi tego każdy. Osoba dokonująca zakupu, a później odpalająca fajerwerki musi być przede wszystkim pełnoletnia i - co równie ważne – trzeźwa. – Pamiętajmy, że alkohol zmienia ogląd sytuacji, dlatego łatwo wtedy przekroczyć granicę bezpieczeństwa, a konsekwencje mogą być tragiczne, zarówno dla użytkownika, jak i osób postronnych – uczula Piotr Barasiński, komendant Straży Miejskiej w Bełchatowie.

 

Kto, co i komu sprzedaje – to właśnie między innymi sprawdzają jak co roku bełchatowscy strażnicy miejscy. Ponadto w okresie okołosylwestrowym prowadzona jest wspólna akcja straży miejskiej i policji. W mieście pojawiły się patrole mieszane, które przyglądają się sprzedającym, i kupującym. Sprawdzana jest legalność stoisk, uprawnienia sprzedającego, a także jakość oferowanych produktów. Patrole skontrolują: z jakiego źródła pochodzą materiały pirotechniczne, czy są legalnie dopuszczone do obrotu, czy mają niezbędne numery bezpieczeństwa, atesty, instrukcję w języku polskim, wymagane znaki bezpieczeństwa, informację o zakazie sprzedaży osobom nieletnim i nietrzeźwym, a także datę przydatności produktu.

 

Odpalając fajerwerki, należy dołożyć wszelkich starań, by nie narażać ani siebie, ani nikogo innego na utratę zdrowia i życia, a także by nie spowodować zagrożenia pożarowego. Sprawcy zaistnienia takiej sytuacji z całą pewnością pociągnięci zostaną do odpowiedzialności karnej. Ważne też, by pamiętać o art. 51 Kodeksu wykroczeń: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Wysokość mandatu za zakłócanie porządku publicznego może sięgnąć 500 złotych.

 

- Oczywiście, mając na uwadze specyfikę świątecznego czasu, prosimy o tolerancję i wyrozumiałość dla amatorów fajerwerkowych zabaw, jednocześnie im właśnie przypominamy, że zawsze należy przestrzegać i szanować prawa drugiego człowieka. Osoba poszkodowana może zgłosić sprawę czy to na policję, czy do straży miejskiej – informuje komendant Barasiński.

 

Nie zapominajmy, że ostatnie dni starego roku są bardzo trudne dla zwierząt, szczególnie dla psów. Większość z nich po prostu boi się huku petard. Spłoszone, przerażone często uciekają ze swoich domostw, potrafią zerwać się ze smyczy podczas spaceru, w konsekwencji wpadają pod auta lub błąkają się zagubione po okolicy. - Zabezpieczmy odpowiednio swoje zwierzęta, minimalizujmy stres wywołany sztucznymi ogniami, nie drażnijmy, nie straszmy dodatkowo – apeluje Piotr Barasiński.

 

fajerwerki 3443

 

KZB

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl