Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

Miasto kupiło stację meteorologicznąNa dachu budynku Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 15 zamontowana została stacja meteorologiczna, dzięki czemu monitorowane będą podstawowe zjawiska pogodowe w mieście. Chodzi głównie o pomiar standardowych parametrów określających stan pogody. Głównym celem kupna urządzenia jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców miasta.

Zespół Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych bełchatowskiego Urzędu Miasta korzysta z komunikatów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jednak dzięki nowej stacji meteorologicznej możliwe będzie uzyskanie dokładnych informacji potwierdzających zakres prognozowanych dla Bełchatowa zjawisk atmosferycznych. Stacja mierzy temperaturę i uśrednia temperaturę odczuwalną, ponadto dokonuje pomiarów wysokości ciśnienia, prędkości i kierunku wiatru a także intensywności opadów.

Stacja mierzy podstawowe dane pogodoweJak podkreśla Wojciech Łągwa, koordynator Zespołu, dane uzyskiwane ze stacji są istotne dla strategii miasta w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym i niebezpiecznym zjawiskom pogodowym w Bełchatowie, bowiem wskazuje ona nie tylko aktualną pogodę w mieście, ale także pogodowe dane porównawcze w wybranych okresach.

- Dzięki pomiarom będziemy mogli dużo precyzyjniej opracowywać plany zarządzania kryzysowego uwzględniając ilość nasłonecznienia, bo stacja ma także możliwość badania takich parametrów – dodaje Wojciech Łągwa.

CZYTAJ: Strategia klimatyczna jest już gotowa

Stacja meteorologiczna, która kosztowała niecałe 9 tys. złotych, to pierwszy element powstającego systemu powiadamiania kryzysowego. Jest ona kompatybilna z detektorem burzowym, który być może jeszcze w tym roku dokupi magistrat. Będzie on umożliwiać śledzenie rozwoju oraz przemieszczania się komórki burzowej wraz z oceną jej intensywności, pozwala też przewidzieć rejony zagrożone wyładowaniami, gradobiciem czy uszkodzeniem infrastruktury.

AP

Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński