Centrum obserwacji monitoringu miejskiego działa przez całą dobęWzmożona czujność Straży Miejskiej oraz częste patrole na ulicach Bełchatowa mają zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej w trakcie ogólnopolskiej akcji protestacyjnej nauczycieli. Z kolei codzienna kontrola miejskich parków, skwerów, a także placów zabaw to już działania podejmowane przez funkcjonariuszy na rzecz wszystkich mieszkańców.

W Bełchatowie, podobnie jak w całej Polsce, zajęcia dydaktyczne w szkołach zostały zawieszone do odwołania. Podczas gdy najmłodsze dzieci przebywają w świetlicach szkolnych, pozostają pod opieką rodziców lub korzystają z zajęć zorganizowanych przez miejskie placówki kultury: muzeum, bibliotekę, MCK, starsze często próbują samodzielnie organizować sobie czas, wykazując się przy tym nie zawsze dobrymi i bezpiecznymi pomysłami.

Wiedzą coś na ten temat miejscy strażnicy, którzy w środę, 10 kwietnia, udaremnili grupie nieletnich zakup substancji szkodliwych dla ich zdrowia. Mowa tu o akcesoriach związanych z e-papierosami.
Funkcjonariusze wykazali się nie tylko czujnością, ale też zdecydowaniem i szybkością reakcji. Dyżurny centrum obserwacji monitoringu zaniepokojony zachowaniem siedemnasto-, dwunasto- i jedenastolatka, którzy około południa w rejonie ul. Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pl. Narutowicza przekazywali sobie podejrzane przedmioty, od razu wysłał na miejsce patrol. Funkcjonariusze po rozpoznaniu sprawy i przeprowadzeniu czynności interwencyjnych zawiadomili policję, która sprawę przejęła.

- Zdajemy sobie sprawę, że w zaistniałej sytuacji, musimy być bardzo czujni, szczególnie w godzinach przedpołudniowych, dokładnie tak samo jak w wakacje czy ferie. Zrozumiałe jest, że uczniowie, korzystając z tego, że nie ma lekcji, spacerują po mieście, spotykają się w parkach i na skwerach - mówi Paweł Złotowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Bełchatowie. – Jesteśmy uważni, bo tu chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych. Mimo wszystko w mieście jest spokojnie, sytuacja nie odbiega od codzienności – podsumowuje komendant Złotowski.

Dodajmy, że Straż Miejska na ten moment obsługuje 16 kamer monitoringu miejskiego, które rozmieszczone są w centrum. Co ważne, do końca 2019 roku do tego systemu podłączone zostaną też inne kamery, np. te z Jabłoniowego Sadu czy kompleksów sportowych na Binkowie, Przytorzu i Dolnośląskim. Stanie się tak dzięki wsparciu miasta, które na modernizację centrum obserwacji monitoringu przekazało 30 tys. złotych.

Strażnicy miejscy nie tylko dbają o bezpieczeństwo mieszkańców, ale również o należyte zachowanie porządku w miejscach publicznych i właściwy stan miejskiej infrastruktury. Stąd nieustanne kontrole ławek, urządzeń, huśtawek i pozostałych elementów małej architektury. - Trzeba przyznać, że w okresie wiosennym takich kontroli jest zdecydowanie więcej, co wynika z konieczności wychwycenia wszelkich pozimowych uszkodzeń, które mogą zagrażać mieszkańcom – informuje Paweł Złotowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Bełchatowie. Sytuacje takie są na bieżąco zgłaszane do właścicieli i administratorów danego terenu, oczywiście z zaleceniem jak najszybszej interwencji. Uwadze funkcjonariuszy nie umyka również stan miejskich ulic, chodników czy ścieżek rowerowych.

Przypomnijmy, że przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, mieszkańcy zaniepokojeni niewłaściwym stanem technicznym elementów miejskiej przestrzeni mogą dzwonić pod bezpłatny numer 986. Dyżurny Straży Miejskiej zgłoszenie na pewno przyjmie i poczyni stosowne kroki, by problem został jak najszybciej rozwiązany. Ponadto o uszkodzeniach np. ulic, chodników, ciągów pieszych i rowerowych informować można bezpośrednio Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska bełchatowskiego magistratu pod nr tel. 44 733 51 93.

KZB