Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Events Calendar

Mammobus w Bełchatowie

Do Bełchatowa ponownie przyjedzie mammobus. Z darmowego badania piersi będą mogły skorzystać panie w wieku 50-69 lat. Niepotrzebne jest skierowanie, wystarczy przyjść na pl. Narutowicza, gdzie 7 i 8 października stacjonował będzie mammobus.

Specjalistyczny autobus jak zawsze zaparkuje na pl. Narutowicza przy plenerowej scenie Gigantów Mocy. Przez dwa dni, 7 i 8 października, w godz. od 8 do 17  na bełchatowianki czekać będą doświadczeni pracownicy mobilnej pracowni mammograficznej.


Program bezpłatnych badań piersi dedykowany jest przede wszystkim kobietom z roczników 1950-1969, które są ubezpieczone, nie leczą się obecnie z powodu raka piersi, a do tego przez dwa ostatnie lata nie miały wykonanej mammografii w ramach NFZ-u. Mammobus powinny odwiedzić też panie, które w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do powtórzenia badania po 12 miesiącach.

Co ważne, by móc skorzystać z takiej oferty, nie potrzeba skierowania od lekarza. By uniknąć kolejek, można się wcześniej zapisać pod nr tel. 42 254 64 10 lub 517 544 044. Nie jest to jednak koniczne. Każda pani spełniająca warunki udziału w programie zostanie bowiem przyjęta.

Mammografia to nieinwazyjne, szybkie, bezbolesne i całkowicie bezpieczne badanie, które wielu kobietom uratowało życie. Akcja realizowana jest w ramach „Programu Profilaktyki Raka Piersi” współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Więcej informacji uzyskać można w Wydziale Spraw Społecznych w bełchatowskim magistracie pod nr tel. 44 733 52 09.

Przypomnijmy, że każdego roku z powodu raka piersi w Polsce umiera kilkanaście tysięcy kobiet w różnym wieku. O chorobie dowiadują się najczęściej za późno. Rak nie boli, w początkowym stadium nie daje żadnych niepokojących objawów, nie wpływa na złe samopoczucie. A jak pokazują badania, wcześnie wykryta choroba nowotworowa to większe szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia. Badania, takie jak mammografia, pozwalają ocenić, czy w organizmie nie zachodzą żadne zmiany chorobowe. Współczesne mammografy cyfrowe wykrywają kilkumilimetrowe zmiany, a ich czułość w przypadku raka piersi wynosi 80-95 procent. Warto też pamiętać, że dobry wynik poprzedniej mammografii nie zwalnia nas z obowiązku kolejnych kontroli. Takie badania profilaktyczne należy co jakiś czas powtórzyć. Zaleca się, by kobiety po 40 roku życia na kontrolną mammografię stawiały się co dwa lata, a gdy skończą 50 lat - co rok. Nie wolno też zapominać, że w profilaktyce raka piersi ważne jest systematyczne samobadanie.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl