Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Events Calendar

80. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Jak co roku bełchatowianie uczczą rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Od pamiętnego 27 września 1939 roku mija właśnie 80 lat. Oficjalne obchody święta odbędą się w niedzielę, 29 września.

W niedzielę, 29 września, punktualnie o godz. 12 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Na kwadrans przed nabożeństwem bełchatowianie spotkają się przy pomniku Pamięci Bełchatowian. Przedstawiciele władz miasta, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy złożą kwiaty i odmówią modlitwę za poległych w obronie ojczyzny. Spotkanie będzie też dobrą okazją do wspomnień i historycznych komentarzy.


Honorowy patronat nad uroczystościami 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. Podobnie jak w latach ubiegłych współorganizatorem uroczystości jest Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Bełchatowie, które – dodajmy - świętuje 29. rocznicę swojego powołania.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego od 20 lat, w myśl uchwały Sejmu RP z dnia 11 września 1998 roku, obchodzony jest 27 września. Tego dnia, a dokładniej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy, powołano Służbę Zwycięstwu Polski, którą w 1940 r. przekształcono w Związek Walki Zbrojnej. Dwa lata później, zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza, w miejsce ZWZ powstała Armia Krajowa.

Historia Polskiego Państwa Podziemnego zamyka się w latach 1939–1945. Działało ono na terenach okupowanych przez Niemców i Rosjan. W ogarniętej wojną Europie Polskie Państwo Podziemne było czymś niespotykanych. Posiadało ono bowiem własne siły zbroje, rząd i prezydenta na uchodźstwie, a także sprawnie działające struktury administracyjne i cywilne. Prężnie działało szkolnictwo, rozwijało się życie kulturalne. W ramach tajnego nauczania funkcjonowało aż 2 tys. szkół średnich, w wielu miastach działały też uczelnie wyższe, organizowano koncerty, przedstawienia teatralne, wieczory autorskie oraz spotkania z naukowcami. W podziemnych drukarniach wydawano prasę, publicystykę, dzieła literackie.


W styczniu 1945 roku żołnierze AK odebrali ostatni rozkaz od swego dowódcy gen. Leopolda Okulickiego, a brzmiał on tak: „Żołnierze Armii Krajowej! Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą”.


Po wkroczeniu Armii Czerwonej przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego zostali aresztowani przez NKWD za „działania przeciwko Armii Czerwonej i Związkowi Sowieckiemu oraz współpracę z Niemcami”.1 lipca 1945 r. delegatura Rządu na Kraj podjęła decyzję o likwidacji Polskiego Państwa Polskiego. Zanim to się jednak stało, Rada Jedności Narodowej ogłosiła Testament Polski Walczącej, czyli przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego, mówiące o Polsce wolnej, sprawiedliwej i demokratycznej.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl