Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Events Calendar

80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej

W tym roku przypada okrągła, 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Bełchatowianie uczczą ją w sposób szczególny. Na miejskie uroczystości, które odbędą się w sobotę, 7 września, zapraszają prezydent Bełchatowa, Stowarzyszenie „Towarzystwo Przyjaciół Grocholic i Okolic” oraz proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach.

Oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się o godz. 16 mszą św. w kościele w Grocholicach. Tuż po nabożeństwie zasłużonym dla Bełchatowa tradycyjnie już wręczone zostaną „Rogatywki ppor. Zawilskiego”. Na godz. 17:15 zaplanowano wspólny przemarsz z kościoła na cmentarz parafialny przy ul. Tylnej. Tu, w miejscu, gdzie spoczywają obrońcy Gór Borowskich, o godz. 17:30 odbędzie się część patriotyczna. Po uroczystym apelu poległych „Strzelcy” oddadzą salwę honorową, a poszczególne delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem żołnierzy września 1939 roku. Będzie też czas na wspomnienia i historyczne komentarze.

Do udziału w uroczystościach wrześniowych w Grocholicach organizatorzy zapraszają poczty sztandarowe szkół, stowarzyszeń oraz zakładów pracy.

W ramach rocznicowych obchodów na terenie grocholickiej parafii w godz. 14-19 odbywać się również będzie piknik rekonstrukcyjno-historyczny. Kilka grup rekonstrukcyjnych, m.in. z Częstochowy, Tomaszowa Mazowieckiego, Łodzi, Józefowa, Bełchatowa, prezentacja sprzętu wojskowego z okresu drugiej wojny światowej (m.in. czołgów, armat, broni czy umundurowania), wojskowy posiłek i liczne atrakcje dla całych rodzin - to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych w ramach pikniku, będącego żywa lekcją historii.

Zwieńczeniem tego dnia ma być koncert pieśni patriotycznej „Pod Lipą”, który rozpocznie się o godz. 19. Do wspólnego śpiewania popularnych żołnierskich utworów ze sceny zachęcać będą młodzi i utalentowani bełchatowscy stypendyści.

Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących. 7 września w Grocholicach, przy ul. Piotrkowskiej, na ścianie jednego z domów, odsłonięty zostanie mural upamiętniający obrońców Gór Borowskich z 1939 roku. Ponadto w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie jeszcze do 25 września oglądać będzie można wystawę tematyczną „80. rocznica wybuchu II wojny światowej, 10 lat Grupy Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich”.

KZB

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl