Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Events Calendar

Bełchatowska Pielgrzymka Rowerowa - spotkanie organizacyjne

W tym roku rowerzyści z Bełchatowa na Jasną Górę pojada już po raz osiemnasty. Po przejechaniu 82 km cykliści połączą się z pieszymi pątknikami. Spotkanie organizacyjne, podczas którego będzie można się zapisać, odbędzie się w sobotę, 10 sierpnia pod Miejskim Centrum Kultury przy Pl. Narutowicza o godz.17 30. Pielgrzymkę, podobnie jak w latach poprzednich, patronatem objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.


W czasie wakacji do Częstochowy przybywają setki tysięcy pątników. Niemal nie ma dnia, by na Jasną Górę nie wchodziły nie tylko piesze pielgrzymki, ale także np. motocyklowe czy rowerowe. Pielgrzymowanie na dwóch kółkach to coraz bardziej popularna forma rekolekcji w drodze. Do jednego z najbardziej znanych polskich sankturariów maryjnych przyjeżdżają zarówno duże pielgrzymki diecezjalne, jak i małe grupy. Organizatorem bełchatowskiej pielgrzymki rowerowej od samego początku jest Załoga Rowerowa Zgrzyt. Każdego roku do Częstochowy rowerami jedzie około osiemdziesięciu osób, choć bywały także lata, kiedy liczba pielgrzymów dochodziła do stu.


- Pielgrzymowanie na rowerze bardzo silnie łączy wszystkich uczestników. W większości są to bełchatowianie, ale dołączają do nas także mieszkańcy całego powiatu. Kilka razy jechała z nami także grupa z Białorusi – mówi Maciej Kuszneruk ze Zgrzytu i dodaje, że podczas drogi panuje życzliwa, przyjacielska atmosfera. – Ludzie są życzliwi, starają się jedni drugim pomagać i w trudniejszych momentach podać pomocną dłoń. W ciągu tych 5 zaledwie dni potrafią nawiązać się przyjaźnie na całe życie – dodaje Kuszneruk. Dużym ułatwieniem dla tegorocznych pielgrzymów będzie z pewnością fakt, że nie będą musieli wieźć na swoich dwóch kółkach namiotów i bagaży – pojadą one bowiem w towarzyszącym cyklistom samochodzie ciężarowym.


W pielgrzymkach rowerowych, podobnie jak i w tych pieszych, udział biorą młodsi i starsi. Najstarszym uczestnikiem wcześniejszych pielgrzymek był 75-letni pan Andrzej, który w tym roku pojedzie rowerem na Jasną Górę już po raz dwunasty. Najmłodszym rowerowym pielgrzymem był dotychczas dziesięcioletni Dawid, którego mama, Jadwiga, pielgrzymuje na dwóch kółkach od samego początku. Wiele wskazuje jednak na to, że dolna granica wiekowa uczestnika rowerowej pielgrzymki zostanie złamana. Chęć udziału w tegorocznej wyprawie zapowiedziała bowiem rodzina, której najmłodszy członek ma zaledwie sześć lat. Wiadomo także, że w tym roku na rowerowe pielgrzymowanie zdecydowali się także lekarz ortopeda i dyplomowana pielęgniarka, co ze względu na zdrowie uczestników niezwykle cieszy organizatorów. Warto także podkreślić, że od kilku lat ze Zgrzytem pielgrzymują także osoby niepełnosprawne.


Bełchatowianie wsiądą na rowery i wyruszą na Jasną Górę w sobotę, 24 sierpnia. Do pokonania będą mieć 82 kilometry przez Łękińsko, Brudzice, Lgotę Wielką, Brzeźnicę i Mykanów. Jak zapewniają organizatorzy, jechać będą umiarkowanym tempem, czyli ok. 15 km/h, tak by każdy z uczestników szczęśliwie dojechał do celu. W trakcie jazdy co 10-15 km planowane są krótkie odpoczynki. Przed samym szczytem rowerzyści połączą się z wchodzącą 126. bełchatowską pieszą pielgrzymką, by wspólnie pokłonić się jasnogórskiej Pani. Do Bełchatowa uczestnicy pielgrzymki rowerowej wrócą 28 sierpnia.


Każdy, kto chce wziąć w niej udział, będzie mógł się zapisać podczas spotkania organizacyjnego, które odbędzie się w sobotę, 10 sierpnia o godz. 17. 30 przed Miejskim Centrum Kultury. Wpisowe w wysokości 65 zł obejmuje 4 noclegi (w namiotach), ubezpieczenie oraz gadżety pielgrzymkowe – chustę, naklejki rowerowe oraz krzyżyk wykonany z łańcucha rowerowego. Każdy z pielgrzymów otrzyma także limitowaną kartę pocztową. - Każdy uczestnik dostaje kilka takich kart. Wysyłamy je nie tylko do swoich bliskich, ale także do każdego, kto nawet w najmniejszym stopniu pomógł nam w organizacji pielgrzymki. W tym roku jedna z nich trafi także do Marioli Czechowskiej, prezydenta Bełchatowa, która objęła naszą wyprawę swoim patronatem – dodaje Maciej Kuszneruk.

 

zgrzyt3

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl