Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Events Calendar

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, punktualnie o godz. 17:00 zawyją w mieście syreny, by uczcić 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przy pomniku Pamięci Bełchatowian stanie warta honorowa, a mieszkańcy złożą kwiaty.

Miejskie uroczystości, w organizacji których pomagają druhowie ze Związku Drużyn Bełchatowskich, rozpoczną się o godz. 16:50. Tradycyjnie odbędą się one przy pomniku Pamięci Bełchatowian, który znajduje się w pobliżu parafii farnej przy ul. Kościuszki 2. Harcerze wystawią wartę honorową, a o godz. 17 zawyją syreny upamiętniające tzw. godzinę „W”, czyli wybuch Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy minutą ciszy uczczą poległych, odśpiewają też hymn państwowy oraz złożą kwiaty pod pomnikiem.

Powstanie Warszawskie to największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 warszawiacy chwycili za broń. Pierwotnie miało trwać kilka dni – ostatecznie samotna walka z przeważającymi siłami najeźdźcy trwała 63 dni i  zakończyła się kapitulacją 3 października 1944 roku. Mimo że w wyniku Powstania Warszawa legła w gruzach, zginęło około 17 tys. żołnierzy i ponad 150 tys. ludności cywilnej, to do dziś jest ono symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość. Warto także przypomnieć o bełchatowskich powiązaniach z Powstaniem Warszawskim. Uczestniczył w nim Bronisław „Bruno” Hellwig, potomek bełchatowskiego rodu. Był żołnierzem Batalionu Parasol, brał udział w najbardziej niebezpiecznych akcjach, m.in. w zamachu na dowódcę SS i policji Franza Kutscherę. Podczas jednej z akcji, a potem w powstańczych walkach został ciężko ranny. Zmarł w lipcu 1945 roku.

Syreny w godzinę „W” – treningiem systemu wykrywania i alarmowania

Uruchomienie syren będzie jednocześnie treningiem systemu wykrywania i alarmowania, który odbędzie się w całym kraju. Syreny będą wyć ciągiem przez minutę. Tego typu trening prowadzony jest co roku. Wszystko po to, aby sprawdzić czy działa on poprawnie. Jest to też dobra okazja, aby w praktyce przećwiczyć umiejętność uruchamiania takiego systemu. Syreny (w ramach krajowego systemu w sytuacji pokoju i stanach nadzwyczajnych) włącza się w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia.

 

powstanie warszawskie uroczystosci

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl