Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Events Calendar

Piknik Militarno-Historyczny

Za niecałe dwa tygodnie, 11 sierpnia, wszystkich miłośników historii i militariów czeka nie lada gratka. Mowa o Pikniku Militarno-Historycznym przygotowywanym przez bełchatowskie Muzeum Regionalne. Nie zabraknie pokazów sprzętu wojskowego, głośnych wystrzałów oraz gier i zabaw dla całych rodzin.


Obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego oraz 99. rocznica Cudu nad Wisłą to doskonała okazja to przybliżenia trudnej historii Polski z początku XX wieku. Od kilku lat Muzeum Regionalne stawia na naukę przez zabawę. – Wcześniej organizowaliśmy pikniki rekonstrukcyjne, które były żywą lekcją historii. Podczas inscenizacji przygotowywanych we współpracy ze Stowarzyszeniem Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich można było zobaczyć, jak wyglądały walki na przedpolach wioski Żar nieopodal Kluk czy obrona linii Widawki w 1939 roku. Huk bomb i armat, strzały z karabinów i pistoletów a do tego krzyk żołnierzy oraz przerażenie cywilów – tak w wielkim skrócie można podsumować poprzednie pikniki na błoniach w parku Olszewskich.


Tegoroczny piknik będzie miał nieco inną formułę. – Zależy nam, żeby tegoroczne spotkanie z historią trwało nieco dłużej, niż dotychczas. Chcemy, by podczas tych sześciu godzin bełchatowianie nie tylko dowiedzieli się, co działo się na naszych terenach podczas I i II wojny światowej, ale także mieli możliwość lepszego poznania pojazdów wojskowych i sprzętów używanych przez Wojsko Polskie po 1945 roku. Jestem przekonany, że przygotowane przez nas atrakcje zapewnią doskonałą zabawę całym rodzinom – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego Marek Tokarek.


Piknik Militarno-Historyczny rozpocznie się w niedzielę, 11 sierpnia, o godz. 14 i potrwa do 20. Wszyscy, którzy przyjdą na błonia za Muzeum Regionalnym z pewnością się nie zawiodą. Organizatorzy zaprosili bowiem radomszczańskie Stowarzyszenie Sympatyków Pojazdów Militarnych „Rota”. Pojazdy, które przyjadą do Bełchatowa, cieszą się dużym zainteresowaniem - głównie ze względu na ich autentyczność oraz dbałość członków stowarzyszenia o każdy szczegół przy ich rekonstrukcji. Bełchatowianie będą mogli zobaczyć m.in. GAZ69 M, UAZ 469B czy motocykl K750 z rkm-em Diegtiariowa na koszu. Chętni będą mogli porozmawiać z pasjonatami techniki militarnej, którzy odpowiedzą na każde pytanie.


Podczas sierpniowego pikniku nie zabraknie także huku – będą m.in. działka strzelające na gaz, rozegrane zostaną także zawody Sekcji Strzelectwa Sportowego „Iglica”. W sumie wystawionych zostanie kilkadziesiąt sztuk broni używanej przez Wojsko Polskie po 1945 roku - samochody,motocykle i pokaźnych rozmiarów ciężarówki. Na uczestników czeka także kilka smaczków, m.in. transporter rakietowy KRUG. Na tym nie koniec atrakcji. Organizatorzy przewidują także punkt gastronomiczny, stanowiska będą mieć Nadleśnictwo Bełchatów, modelarnia oraz antykwariat, który pochwali się perełkami w swojej militarnej kolekcji. Będą także gry i zabawy dla najmłodszych. – Stawiamy na walor edukacyjny naszego pikniku. Chcemy pokazać, że historia to nie tylko nudne wkuwanie dat, ale żywi ludzie, ich dramaty i radości. Patriotyzm i miłość ojczyzny to okazywanie wdzięczności dla tych, którzy w imię naszej wolności i z bezgranicznym poświęceniem bronili polskiej ziemi. Możemy to pokazać podczas oficjalnych uroczystości patriotycznych oraz wspólnej zabawy – dodaje dyrektor Tokarek.


Podczas pikniku zostanie także otwarta wystawa poświęcona rocznicy powstania Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich, którzy już od 10 lat przybliżają historię Bełchatowa i naszego regionu.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl