Events Calendar
Badania wykonywane są przez cały rok, a najbliższy termin przypada na 6-9 maja. Mobilna pracownia stacjonować będzie na pl. Narutowicza, przy scenie plenerowej PGE Giganty Mocy, w godz. 8-17. W 2018 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało 968 bełchatowianek w wieku 50-69 lat.
Program dedykowany jest przede wszystkim kobietom z roczników 1950-1969, które są ubezpieczone, nie leczą się obecnie z powodu raka piersi, a do tego przez dwa ostatnie lata nie miały wykonanej mammografii w ramach NFZ-u. Mammobus powinny odwiedzić też panie, które w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do powtórzenia badania po 12 miesiącach.
By poddać się badaniu piersi, nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Wcześniej można się zapisać pod nr tel. 42 254 64 10 lub 517 544 044. Nie jest to jednak warunek koniczny. Każda pani spełniająca warunki udziału w programie zostanie bowiem przyjęta.
Badanie mammograficzne to nieinwazyjna, bezbolesna i efektywna metoda wykorzystywana do wykrywania raka piersi, oceny mikrozwapnień oraz drobnych zmian. Jest ono szybkie i całkowicie bezpieczne, a co najważniejsze wielu kobietom uratowało życie. Trwa zaledwie kilka minut.
Każdego roku z powodu raka piersi w Polsce umiera kilkanaście tysięcy kobiet w różnym wieku. O chorobie dowiadują się najczęściej za późno. Rak nie boli, w początkowym stadium nie daje żadnych niepokojących objawów, nie wpływa na złe samopoczucie. A jak pokazują badania, wcześnie wykryta choroba nowotworowa to większe szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia. Badania, takie jak mammografia, pozwalają ocenić, czy w organizmie nie zachodzą żadne zmiany chorobowe. Współczesne mammografy cyfrowe wykrywają kilkumilimetrowe zmiany, a ich czułość w przypadku raka piersi wynosi 80-95 procent. Warto też pamiętać, że dobry wynik poprzedniej mammografii nie zwalnia nas z obowiązku kolejnych kontroli. Takie badania profilaktyczne należy co jakiś czas powtórzyć. Zaleca się, by kobiety po 40 roku życia na kontrolną mammografię stawiały się co dwa lata, a gdy skończą 50 lat - co rok. Nie wolno też zapominać, że w profilaktyce raka piersi ważne jest systematyczne samobadanie.