Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Events Calendar

Bełchatowski Orszak Trzech Króli

6 stycznia bełchatowskimi ulicami przejdzie uroczysty orszak z Trzema Królami, pastuszkami, rycerzami i aniołami. W drogę wyruszy ok. godz. 12:30 z kościoła na os. Dolnośląskim, a zakończy w parafii Narodzenia NMP, gdzie stanęła żywa szopka bożonarodzeniowa. Oprócz wspólnego kolędowania na uczestników będzie także czekać kilka jasełkowych scen.

Wcześniej, o godz. 11:30 w parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary, zostanie odprawiona msza św. Później wyruszy w drogę i jak zawsze będzie zmierzać do betlejemskiej szopki przy parafii farnej. Przejdzie ulicami: Lipową, Witolda Pileckiego, Rodziny Hellwigów i Kościuszki.

Na czele orszaku będą pądążać Trzej Królowie z dworami: afrykańskim, azjatyckim i europejskim. Towarzyszyć im będą aniołowie, pasterze, rycerze i dworki. Obraz ulicznych jasełek dopełnią żywe zwierzęta, rydwany i dorożki. Bełchatowskie jasełka to nie tylko wspólne kolędowanie. Jest on także dobrą okazją, aby zobaczyć jasełkowe sceny. Opowiedzą one m.in. o dworze złego Heroda, pastuszkach, którzy po usłyszeniu Dobrej Nowiny dołączają do Orszaku, miniemy też gospodę, która „nie chce otworzyć drzwi Chrystusowi”. W przygotowanie jasełkowych scen tradycyjnie włączą się uczniowie z miejskich szkół, Miejskiego Centrum Kultury i Muzeum Regionalnego. Zagrają w nich także aktorzy z Bełchatowskiego Amatorskiego Teatru BAT.

Tegoroczny orszak przejdzie pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązującym do pamiętnych słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych przez Papieża Polaka podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Stąd też w orszakowym scenariuszu odnajdziemy wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego, jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także kazań i wypowiedzi.  

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W 2019 roku odbędzie w ponad siedmiuset polskich miastach, w Bełchatowie przejdzie już po raz siódmy, a jego organizacji po raz kolejny podjęło Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota”, Dziekan Dekantu Bełchatowskiego oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej Oddział w Bełchatowie. Orszak Trzech Króli tradycyjnie objęła honorowym patronatem oraz wspiera finansowo prezydent Mariola Czechowska.

orszak.jpg

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl