Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Bełchatowianie będą wspominać wydarzenia z 3 maja 1791 roku Bełchatowianie będą wspominać wydarzenia z 3 maja 1791 roku

 

Zbliżają się obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Będzie uroczystość patriotyczna, odprawiona zostanie także msza św. w intencji Ojczyzny. Zaplanowany jest także turniej szachowy, bieg dla najmłodszych oraz ekspozycja książek, albumów i atlasów w bibliotece.

 

Złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą przy parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary rozpoczną się miejskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uroczystość patriotyczna zaplanowana jest na godz. 11:30. Później, tj. o 12:00 w parafii na os. Dolnośląskim odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyny. Organizatorzy: prezydent Bełchatowa, parafia NMP Matki Kościoła i św. Barbary tradycyjnie zapraszają do udziału w tych wydarzeniach poczty sztandarowe szkół, stowarzyszeń i zakładów pracy.

 

Na 3 maja zaplanowany jest także turniej szachowy, który odbędzie się w sali teatralnej Miejskiego Centrum Kultury. Wystartować w nim mogą dzieci, młodzież, a także dorośli. Zgłoszenia przyjmowane są do niedzieli, 1 maja. Więcej szczegół o zawodach można znaleźć w artykule: Grą w szachy uczczą rocznicę Konstytucji 3 Maja (bezpośredni link: https://www.belchatow.pl/sport/10195-gra-w-szachy-uczcza-rocznice-konstytucji-3-maja).

 

Wśród wydarzeń towarzyszących jest jeszcze 6. Bieg Konstytucji 3 Maja, który odbędzie się we wtorek, 10 maja. Wystartować w nim mogą uczniowie szkół podstawowych z roczników 2012-2014. W zależności od wieku młodzi sportowcy będą mieć do pokonania dystans 300 lub 400 metrowy. Trasa tradycyjnie prowadzić będzie alejkami Parku Olszewskich. Zapisy na bieg prowadzone są do 29 kwietnia. Więcej można przeczytać w artykule: Najmłodsi pobiegną z okazji 3 Majaobiegną z okazji 3 Maja (link bezpośredni: https://www.belchatow.pl/sport/10197-pobiegna-z-okazji-3-maja-2).

 

Od 2 do 13 maja w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej będzie można oglądać specjalną ekspozycję. Prezentowane na niej będą książki, albumy, atlasy oraz inne publikacje nawiązujące tematycznie do Konstytucji 3 maja.

 

Warto przypomnieć, że 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Bełchatów tradycyjnie zostanie udekorowany w biało-czerwone barwy. Flagi, jak zawsze umieszczone zostaną na miejskich ulicach, a także budynkach urzędu miasta, placówek i emzetkach.

 

ADA

 

Plakat informujący o obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Plakat informujący o obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl