Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Korzystając z bonifikaty można zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych Korzystając z bonifikaty można zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych

 

W bełchatowskim urzędzie miasta można już składać wnioski o wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą. Upust jest spory – w zależności od osiedla waha się od 65 do 75 proc. Czas na formalności jest do 31 stycznia 2023 roku, warto jednak załatwić to szybciej.

 

 

W zasobach miasta jest jeszcze około 900 lokali komunalnych. Teraz ich najemcy, w ramach pierwokupu, mogą je nabyć na własność.

 

– Po raz kolejny już wprowadzamy taką możliwość. Oferta jest atrakcyjna. Warto z niej skorzystać, bo mieszkanie można kupić ze sporą bonifikatą, znacznie taniej niż na rynku nieruchomości – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

 

Trzeba pamiętać, że uchwała dotyczy najemców lokali komunalnych, którzy nie posiadają zaległości w opłatach czynszu. Nie obejmuje ona również budynków przeznaczonych do rozbiórki, znajdujących się na obszarach, dla których plan zagospodarowania przestrzennego Bełchatowa nie przewiduje zabudowy mieszkaniowej oraz lokali socjalnych, zastępczych i zamiennych.

 

Miasto wprowadziło trzy rodzaje upustów, które wahają się od 65 do 75 procent wartości wycenionego przez rzeczoznawcę mieszkania. Najniższa bonifikata – 65 proc. – dotyczy lokali komunalnych osiedlu Binków. Przy czym przed zawarciem umowy trzeba wpłacić 35 proc. wartości mieszkania. Na upust 70 proc. mogą liczyć najemcy lokali mieszczących się na osiedlach: Dolnośląskim, Przytorze, Okrzei oraz przy ulicach: Czaplinieckiej, Kwiatowej i Pabianickiej. W tym przypadku warunkiem skorzystania z bonifikaty jest jednorazowa wpłata w wysokości 30 proc. przed zawarciem umowy. Najwyższą bonifikatą sięgającą 75 proc. wartości mieszkania objęte są lokale na osiedlach 1000-lecia, Wolność, 1 Maja, Budowlanych, Żołnierzy POW oraz przy ulicach: Fabrycznej, Sienkiewicza, Czyżewskiego, a także w tych kamienicach, w których jest do 10 mieszkań. Tu warunkiem skorzystania ze zniżki jest jednorazowa wpłata 25 proc. wartości lokalu, przed zawarciem umowy. 

 

Na dodatkowe 5 proc. upustu mogą liczyć rodziny wielodzietne (tj. rodziny z minimum 3 dzieci zamieszkujących wspólnie w lokalu), a także kombatanci, ofiary represji wojennych i powojennych. Z tym zastrzeżeniem, że te dodatkowe bonifikaty nie mogą być łączone. 

 

Co najważniejsze, by skorzystać z upustu, trzeba najpóźniej do 31 stycznia 2023 roku złożyć w Urzędzie Miasta Bełchatowa specjalny wniosek. Czas na analizę dokumentów i przeprowadzenia sprzedaży zakończony sporządzeniem aktu notarialnego miasto ma natomiast do końca czerwca przyszłego roku.

 

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Bełchatowa (ul. Kościuszki 1, pokój 408, III piętro)  telefonicznie pod numerem tel. 44 733 51 78.

 

ADA

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl