Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Na zdjęciu grabienie liściPrace społecznie użyteczne to szansa dla osób bezrobotnych powrotu na rynek pracy

 

Drobne prace gospodarcze, pielęgnacja zieleni czy pomoc w sprzątaniu – to niektóre z zadań, jakie przez kilka najbliższych miesięcy wykonywać będzie dziewięcioro bezrobotnych bełchatowian. Wszystko w ramach kolejnej edycji miejskiego programu mającego na celu aktywizację osób pozostających bez pracy i prawa do zasiłku.

 

Prace społecznie użyteczne to program skierowany do osób bezrobotnych, które od dłuższego czasu nie mogą znaleźć zatrudnienia. – Dzięki naszej współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Powiatowym Urzędem Pracy trwale bezrobotni bełchatowianie mogą zdobyć nowe doświadczenie zawodowe. To ważne, bo często mają oni problemy z pokonaniem bariery psychicznej przed podjęciem pracy, są pełne obaw o własne możliwości. Nasz program jest dla nich szansą wyjścia z domu i pokazania się z jak najlepszej strony. Nie bez znaczenia jest także fakt, że uczestnicy za swoją pracę będą otrzymywać wynagrodzenie. Najważniejsze jednak wydaje się wzmocnienie nawyków związanych z zatrudnieniem oraz dyscypliną pracy– podkreśla Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. – Nasz program to także okazja dla pracodawców, którzy chcą zatrudnić pracownika, by sprawdzić go przed podpisaniem umowy o pracę – dodaje wiceprezydent.


Osoby, które każdego roku korzystają z tej formy, typuje bełchatowski MOPS. W tym roku prace społecznie użyteczne wykonywać będzie dziewięć osób. Pracować będą one w miejskich przedszkolach, Muzeum Regionalnym, Miejskim Centrum Sportu, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Przystań. Do ich obowiązków będą należeć prace gospodarcze, porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynków, drobne prace remontowe oraz roznosizenie korespondencji na terenie miasta. To, gdzie została przydzielona konkretna osoba, zależało m.in. od jej wieku, zdolności, a także posiadanych kwalifikacji.

 

W sumie do końca września uczestnicy programu będą pracować przez 10 godzin tygodniowo i maksymalnie 40 godzin w miesiącu. Wynagrodzenie za wykonaną pracę nie jest opodatkowane i wynosi 9 zł godzinę. Zasady organizacji prac społecznie użytecznych reguluje Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl