Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Szpadel pod budowę symbolicznie wbił m.in. prezes bełchatowskiego Sądu Rejonowego Robert SobczakSzpadel pod budowę symbolicznie wbił m.in. prezes bełchatowskiego Sądu Rejonowego Robert Sobczak

 

W poniedziałek, 28 listopada, symbolicznie wbito pierwszy szpadel na terenie budowy nowego gmachu bełchatowskiego Sądu Rejonowego. W uroczystości wziął udział m.in. wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański, który podkreśla, jak ważna jest to inwestycja dla wszystkich mieszkańców. Stara siedziba ma być bowiem zaadaptowana na budynek mieszkalny.


Wbicie szpadla pod budowę to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów każdej inwestycji. Po czasochłonnym procesie projektowania, uzyskania niezbędnych pozwoleń oraz kompletowania dokumentacji, oznacza faktyczny początek budowlanych. I tak właśnie stało się w przypadku budowy nowej siedziby bełchatowskiego Sądu Rejonowego przy ul. Pabianickiej. W symbolicznym rozpoczęciu robót udział wzięli m.in. wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański, Prezes Sądu Rejonowego w Bełchatowie Robert Sobczak, Prezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi Tomasz Szabelski, Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Łodzi Adam Uznański oraz Prezes Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim Stanisław Tomasik.


Do Bełchatowa przyjechała także Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Ewa Wendrowska która odczytała list, jaki z okazji rozpoczęcia budowy wystosował Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. „Ogromnie się cieszę, że udało nam się wygospodarować środki na budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego w Bełchatowie. Ta radość jest tym większa, że doskonale zdaję sobie sprawę z niedogodności, z jakimi wiąże się praca w budynku, w którym obecnie mieści się sąd. Nowy gmach zapewni sędziom i urzędnikom większy komfort pracy, a interesantom właściwe warunki obsługi. (…) Przyszedł więc czas dobrej, namacalnej zmiany dla pracowników Sądu Rejonowego w Bełchatowie oraz wszystkich osób, które załatwiają swoje sprawy w sądzie” – czytamy w liście szefa resortu sprawiedliwości.


Budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego to dobre wieści nie tylko dla bełchatowian załatwiających w nim swoje sprawy.


– Dodatkową korzyścią dla naszych mieszkańców jest ta typowo mieszkaniowa. Po zakończeniu budowy oraz przeprowadzce sądu rejonowego do nowej siedziby, będziemy mogli ruszyć z adaptacją obecnego gmachu przy ul. Okrzei na budynek mieszkalny, co przewiduje porozumienie, jakie prezydent Mariola Czechowska zawarła w 2017 roku z prezesem bełchatowskiego sądu oraz reprezentującym Skarb Państwa starostą bełchatowskim. Zgodnie z nim magistrat przekazał na rzecz sądu działki przy ul. Pabianickiej, a w zamian obecny budynek sądu przy ul. Okrzei przejdzie na własność miasta – tłumaczy wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański. - Bardzo często dziś zapominamy, że istnienie sądu było dla miasta niezwykle nobilitujące. Cieszymy się bardzo, że taka inwestycja jest realizowana w naszym mieście i cieszymy się, że zmienia się też wizualnie przestrzeń miejska. Mamy nadzieję, że prace będą szły zgodnie z harmonogramem i za kilkadziesiąt miesięcy będziemy mieć nowy, piękny budynek – dodaje wiceprezydent Politański.


Inwestycja będzie kosztować Sąd Apelacyjny w Łodzi, który jest głównym inwestorem, ponad 55 mln zł. Zgodnie z umową nowy gmach sądu powinien być gotowy w pierwszym półroczu 2025 roku. Będzie mieć cztery kondygnacje. Główne wejście będzie od strony ul. Pabianickiej, a w jego pobliżu wybudowany zostanie parking dla interesantów. Sale rozpraw wydziałów: Cywilnego, Karnego, Rodzinnego i nieletnich, Pracy oraz Ksiąg Wieczystych znajdą się na dwóch pierwszych kondygnacjach. W budynku swoją siedzibę będzie mieć także ośrodek kuratorski, znajdą się w nim także dodatkowe pomieszczenia archiwów. – Pragnę bardzo podziękować prezydent Bełchatowa Marioli Czechowskiej za tak przychylne nastawienie do tej inwestycji i załatwianie wszelkich prac z nią związanych niezwłocznie. Dzięki temu nowy budynek już niebawem poprawi nie tylko warunki naszej pracy, ale przede wszystkim komfort obsługi interesantów i szerszy dostęp osobom niepełnosprawnym – mówił podczas symbolicznego wbicia szpadla pod budowę Prezes Sądu Rejonowego w Bełchatowie Robert Sobczak.

 

AP

 

Wiceprezydent Łukasz Politański podkreśla wagę inwestycji dla mieszkańców naszego miastaWiceprezydent Łukasz Politański podkreśla wagę inwestycji dla mieszkańców naszego miasta

 

Zgodnie z projektem nowy gmach sądu ma być gotowy w 2025 rokuZgodnie z projektem nowy gmach sądu ma być gotowy w 2025 roku

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl