Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Budowa wschodniej obwodnicy Bełchatowa znacznie przeniesie ruch tranzytowy ze ścisłego centrumWschodnia obwodnica Bełchatowa znacznie przeniesie ruch tranzytowy ze ścisłego centrum

 

Łódzki Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisał umowę na budowę wschodniej obwodnicy Bełchatowa. Jej budową zajmie się polsko-węgierskie konsorcjum PW Banimex i Duna Aszfalt Zrt, które na realizację inwestycji będzie mieć 36 miesięcy. Prace mają ruszyć jeszcze jesienią.

 

 

Wschodnia obwodnica miasta ma mieć długość 8,2 km. Zaczynać się będzie od ulicy Świętojańskiej i Radomszczańskiej do skrzyżowania w ul. Czyżewskiego, dalej prowadzić będzie do węzła w Dobrzelowie, gdzie połączy się z obwodnicą północną. W przyszłości planowane jest połączenie jej z ulicami Goetla i Przemysłową. Roboty zakładają budowę jezdni w nowym śladzie wzbogaconej o 10 skrzyżowań, w tym trzy nowe ronda.  W ciągu drogi powstaną także dwa nowe wiadukty drogowe. Wyremontowany zostanie także wiadukt kolejowy linii nr 24 Piotrków Trybunalski – Biały Ług. Oprócz jezdni powstaną m.in: 6,5 km ścieżki rowerowej, nowe chodniki oraz 11 przejść dla pieszych, dobrze widocznych dzięki licznym punktom oświetleniowym. W sumie na całej obwodnicy powstanie 261 takich punktów, a do tego ekrany akustyczne chroniące przed hałasem. Odwodnienie drogi będzie wynosić 4,5 km kanalizacji deszczowej i 2 zbiorniki retencyjno-filtrujące.


Koszt robót to ponad 145 mln zł, a większość środków będzie pochodzić ze wsparcia Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (obwodnice). Wykonawcą będzie konsorcjum firm Banimex z Będzina i węgierskiej Duna Aszfalt. Zgodnie z budową wykonawca na realizację ma 36 miesięcy. Obwodnica powinna więc być gotowa w październiku 2025 roku.

 

- To dobre wiadomości dla naszego miasta i jego mieszkańców. Wschodnia obwodnica przeniesie ruch tranzytowy ze ścisłego centrum Bełchatowa na jego obrzeża. Mamy już doświadczenia związane z północną obwodnicą Bełchatowa. To rozwiązanie sprawdza się. Ciężkie samochody, z tego kierunku nie wjeżdżają do miasta, nie uszkadzają nawierzchni naszych lokalnych dróg, nie spowalniają ruchu miejskiego. Dodatkowo to rozwiązanie komunikacyjne pozwoli rozładować ruchu w godzinach szczytu związanego z dojazdem pracowników do zagłębia górniczo-energetycznego – mówi Mariola Czechowskaprezydent Bełchatowa. - Cieszę się, że budowa wschodniej obwodnicy jest coraz bliżej. Największa satysfakcja będzie jednak w momencie, kiedy na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt i budowa faktycznie się rozpocznie – dodaje prezydent Mariola Czechowska.

 

Na ogromne natężenie ruchu w tym rejonie uwagę zwraca również łódzki Zarząd Dróg Wojewódzkich. - Droga wojewódzka Nr 484 na odcinku przebiegu przez miasto Bełchatów jest jedną z najbardziej obciążonych ruchem dróg wojewódzkich w Łódzkiem. W centrum Bełchatowa średni dobowy ruch wynosi ponad 15 tys. pojazdów. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centralny obszar miasta poprawi warunki życia osób mieszkających w sąsiedztwie drogi oraz odciąży sieci dróg wewnątrz Bełchatowa. Budowa obwodnicy zapewni także obsługę komunikacyjną potencjalnych terenów inwestycyjnych położonych po wschodniej stronie miasta. Będzie to miało pozytywny wpływ na lokalny rozwój gospodarczy. W centrum Bełchatowa średni dobowy ruch wynosi ponad 15 tys. pojazdów. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centralny obszar miasta poprawi warunki życia osób mieszkających w sąsiedztwie drogi oraz odciąży sieci dróg wewnątrz Bełchatowa - można przeczytać na stronie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi zdw.lodz.pl.

 

Przebieg wschodniej obwodnicy Bełchatowa Przebieg wschodniej obwodnicy Bełchatow, mapa: UMWŁ

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl