Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W tym roku obchodzmimy już 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego W tym roku obchodzmimy już 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

 

1 sierpnia o godz. 17:00 w mieście zawyją syreny alarmowe. W ten symboliczny sposób uczcimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednocześnie będzie to wojewódzki trening sprawności systemu wykrywania i alarmowania.

 

 

Syreny przez jedną minutę emitować będą dźwięk ciągły. Pamiętajmy, że nadane w ramach treningu sygnały nie wymagają podejmowania przez mieszkańców żadnych czynności. Chodzi wyłącznie o sprawdzenie sprawności syren alarmowych i doskonalenie ich odbioru. Zarządzenie nr 131/2022 wydał w tej sprawie Wojewoda Łódzki.

 

Data i godzina treningu alarmowego nie są przypadkowe. To właśnie 1 sierpnia, o godzinie, 17:00 – nazywanej godziną „W” – w 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. W ten sposób mieszkańcy wielu miast, także bełchatowianie, uczczą pamięć bohaterów tego największego zrywu wolnościowego.

 

Prezydent Mariola Czechowska oraz Dziekan Dekanatu Bełchatowskiego ks. kan. Zbigniew Zgoda zapraszają mieszkańców do udziału w miejskich obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się na placu przy parafii pw. Narodzenia NMP. Przy pomniku Pamięci Bełchatowian stanie warta honorowa. Punktualnie o godzinie 17:00 – zawyją syreny alarmowe, a miasto symbolicznie się zatrzyma. Uroczystość zakończy się złożeniem kwiatów pod wspomnianym już pomnikiem Pamięci Bełchatowian.

 

Natomiast wieczorem, o godz. 20:30, zapraszamy do ogrodów parafii pw. Narodzenia NMP, na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich piosenek. „Wyśpiewajmy pamięć” będzie okazją, by przypomnieć utwory, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o wolność i niepodległość Polski. Pomocne we wspólnym muzykowaniu będą śpiewniki przygotowane specjalne na tę okazję. W klimat sierpnia 1944 pomogą wprowadzić mieszkańców także czytane wspomnienia osób, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. Śpiew poprowadzą Edyta Jasińska, Elżbieta Wesołowska, Joanna Rydz wraz z młodzieżą z chóru Cantabile działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie: Martyną Kruk, Sebastianem Klockiem, Zuzanną Bielską, Gabrielą Kruk, Błażejem Owczarkiem. Towarzyszyć im będzie zespół, który tworzą pasjonaci muzyki patriotycznej i nie tylko. Przewodnikiem tej muzycznej podróży będzie zaś Andrzej Kilańczyk.

 

– Cieszę się, że po raz drugi będziemy kultywować pamięć o warszawskich bohaterach, śpiewając patriotyczne pieśni. Żołnierzom od zawsze bowiem towarzyszyły piosenki. W chwilach trudnych zagrzewały do walki, podnosiły na duchu, dodawały odwagi i przywracały nadzieję na zwycięstwo. Opowiadały też o losach powstańców i rozgrywanych bitwach, pozwalały choć na chwilę oderwać się od wojennej zawieruchy. Są prawdziwym świadectwem tamtych dni. Przekonamy się o tym podczas drugiej już odsłony koncertu „Wyśpiewajmy Pamięć”, podczas którego razem przypomnimy wojenne melodie sprzed lat. Serdecznie państwa zapraszam – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

 

ADA

 

Plakat z harmonogramem 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl