Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościSylwester ze zwierzakiem - poradnik

Sylwester ze zwierzakiem – poradnik

Huk fajerwerków i petard to dla zwierząt olbrzymi stresHuk fajerwerków i petard to dla zwierząt olbrzymi stres

 

Przed nami prawdopodobniej najbardziej stresująca w roku noc dla naszych czworonożnych przyjaciół. Wszystko z powodu setek, jeśli nie tysięcy, wystrzeliwanych w Sylwestra fajerwerków. W artykule znajdziecie kilka prostych rad i podpowiedzi, jak pomóc naszym pupilom przetrwać ten trudny dla nich czas.

 

Sylwester to dla nas radosny czas świętowania i hucznych zabaw. Dla naszych psów czy kotów to chwile prawdziwej grozy. Huk odpalanych fajerwerków wśród większości psiaków powoduje paniczny lęk i wywołuje stres, który może zagrażać ich zdrowiu. Podpowiadamy, jak przygotować psa do Sylwestra i co można zrobić, gdy boi się petard.

Pamiętajmy o tym, że zwierzęta mają bardziej od ludzi wyostrzony zmysł słuchu oraz zupełnie inaczej niż my odbierają świetlne rozbłyski. Dla nich jest on powodem ogromnego stresu, który może doprowadzić nie tylko do zachować autoagresywnych, ale w ekstremalnych sytuacjach nawet do śmierci zwierzaka.

 

Jak pomóc naszym podopiecznym przetrwać Sylwestra?

Oto kilka rad, które warto wprowadzić w życie.

 

  • Powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, który przepisze odpowiedni lek psychotropowy lub inny, który skutecznie zmniejszy u zwierzęcia stan lękowy – pamiętajmy, że zwierzętom nie można podawać leków przeznaczonych dla ludzi.
  • W sylwestrową noc nie należy zostawiać zwierzęcia bez opieki.
  • Nie powinniśmy uspokajać lub karcić zwierzęcia z powodu jego reakcji lękowych w domu (uspokajanie utrwali lęk przed fajerwerkami, karcenie – dołoży do tego jeszcze lęk przed właścicielem).
  • Zapewnijmy zwierzakowi stały dostęp do wody (psy mogą jej potrzebować więcej niż zwykle).
  • Nie wypuszczajmy kota na zewnątrz.
  • Wyprowadzajmy psa częściej niż zwykle, poza okresami wzmożonych wystrzałów oraz na smyczy.
  • Gdy zwierzę przestraszy się pojedynczego wystrzału, należy cierpliwie poczekać, aż mu „przejdzie” (nie wolno psa głaskać, mówić do niego, a tym bardziej na niego krzyczeć), a następnie pójść dalej lub zawrócić do domu.
  • Jeśli zwierzę ucieknie, należy zachować spokój. Zwierzęta pamiętają drogę do miejsc, w których czują się bezpiecznie, będą więc chciały wrócić do domu. Aby pomóc w jego odnalezieniu, należy rozwiesić ogłoszenia, dzwonić do schroniska dla zwierząt oraz szukać zwierzaka w miejscach dla niego atrakcyjnych.
  • W nowym roku powinniśmy udać się na konsultacje do zoopsychologa, który pomoże zaprojektować trening terapeutyczny. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, następny sylwester nie będzie dla zwierzęcia taki straszny.

 

Pamiętajmy, że najprostszą zasadą, która pomoże naszym zwierzakom przetrwać sylwestrową noc, jest powstrzymanie się od strzelania fajerwerkami.

 

Więcej informacji oraz porad znaleźć można na internetowej stronie bełchatowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt (http://www.schroniskobelchatow.pl/) oraz na facebookowym profilu placówki (https://www.facebook.com/SchroniskoBelchatow).

AP