Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Wnioski można złożyć m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUSWnioski można złożyć m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS

 

Można już wnioskować o świadczenie 500+ na nowy okres rozliczeniowy, czyli od czerwca 2023 do czerwca 2024 roku. Osoby, które złożą prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia, ZUS wypłaci świadczenie od 30 czerwca.

 

 

Świadczenie rodzinne 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów przez rodziców lub opiekunów. Przyjmowanie, rozpatrywaniem wniosków, a także wypłatą świadczenia zajmuje się ZUS.

 

Od 1 lutego można już składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy. Mowa tutaj o przedziale czasowym od czerwca 2023 roku do czerwca 2024 roku. Osoby, które prawidłowo uporają się z formalnościami do 30 kwietnia, będą mieć ciągłość wypłaty świadczenia.

 

Wnioski można składać przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną (jeśli bank uruchomił taką możliwość), PUE ZUS (tj. Platformę Usług Elektronicznych). Można również skorzystać z bezpłatnej aplikacji mZUS, którą można pobrać ze sklepów Google Play i App Store. – Aplikacja mZus zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus – mówi Monika Kiełczyńska, rzeczniczka ZIS w woj. łódzkim. – Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może je edytować – dodaje Monika Kiełczyńska.

 

O zmianach w świadczeniu wychowawczym 500+, które obowiązują od 2022 roku, można przeczytać TUTAJ, czyli na stronie www.zus.pl.

 

500 plus dla obcokrajowców

Świadczenie wychowawcze przysługuje także zamieszkałym w Polsce obywatelom UE oraz pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. 500 plus mogą otrzymać także uchodź z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie specustawy. Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Mogą to zrobić poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

 

ADA

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl