Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz podczas konferencji dot. edukacji i rynku pracyWiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz podkreślał rolę rolę kształcenia zawodowego

 

Współpraca między edukacją, rynkiem pracy i biznesem to główny temat trwającej właśnie konferencji, którą patronatem objęła m.in. prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. Uczestnicy wydarzenia, a wśród nich także wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz, rozmawiali m.in. o roli odpowiednio zaplanowanego i prowadzonego kształcenia zawodowego oraz rozwijaniu kompetencji cyfrowych jako odpowiedzi na wyzwania przyszłości.


Konferencja poświęcona „Edukacja. Partnerstwo. Rynek pracy” była edukacji w kontekście łączenia wielu środowisk: edukatorów, szkoleniowców, pracodawców, otoczenia biznesu, instytucji rynku pracy, władz samorządowych oraz wszystkich tych, dla których idea „uczenia się przez całe życie” jest priorytetem. Szczególnie w perspektywie czekającej Bełchatów i cały region transformacji energetycznej.

 

- Jesteśmy w niezwykle ważnym momencie dla całego naszego regionu i to musimy zastanowić się, w którą stronę zmierzamy. Wspólnie z naszymi partnerami wypracowaliśmy 170 pomysłów na rozwój Bełchatowa po odejściu od węgla w ramach transformacji. Jednym z zadań, jakie przed nami stoją, jest dopasowanie systemu edukacji oraz kształcenia zawodowego do zmian, jakie bez wątpienia czekają nasz rynek pracy. W imieniu pani prezydent Marioli Czechowskiej oraz swoim mogę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby wspólnie z naszymi partnerami wypracować takie rozwiązania, które pozwolą naszej młodzieży zdobyć odpowiednie wykształcenie oraz zawód, co z kolei stworzy szansę na związanie swojej przyszłości z naszym miastem i regionem – powiedział wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.


Podczas konferencji uczestniczący w niej eksperci oraz praktycy dzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniami w zakresie edukacji i jej wpływu na kształtowanie się rynku pracy. - Dzisiaj powinniśmy się przygotować do tego, jak przez edukację zachęcić inwestorów do tego, aby chcieli zainwestować na terenie naszego województwa. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na fakt, że za kilka lat prawdopodobnie zacznie brakować wykfalifikowanych pracowników, którymi będą mogli obsadzić stanowiska pracy w swoich firmach. Dlatego już dziś musimy się zastanowić i odpowiednio zaplanować kształcenie młodzieży, żeby kompetencje np. dzisiejszych licealistów, były aktualne także za kilkadziesiąt lat – mówił Kamil Jeziorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi.


Na rolę kształcenia zawodowego oraz rolę, jaką w nim odgrywa odpowiednio przygotowana kadra pedagogiczna zwracał uwagę Tomasz Trzaskacz, dyrektor piotrkowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi. - Ostatnie badania dowodzą, że uczniowie przyswajają zaledwie około dwudziestu procent wiedzy przekazywanej przez nauczycieli. Stoimy zatem przed dużym wyzwaniem, aby ten procent wzrastał, bo tylko dzięki temu możemy mieć w przyszłości dobrze przygotowanych i kompetentnych w różnych dziedzinach fachowców. Bez wątpienia kluczową rolę odgrywać będą tutaj nauczyciele, stąd musimy także inwestować w ich doskonalenie zawodowe – podkreślał dyrektor Trzaskacz.


W ramach konferencji, której organizatorem było Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, a patronatem honorowym objęli m.in. Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber i prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, przeprowadzono także zajęcia warsztatowe. Poświęcone one były m.in. doradztwu zawodowemu, współpracy partnerskiej między edukacją, rynkiem pracy i biznesem, rozwijaniu i doskonaleniu nauczycieli a także idei „uczenia się przez całe życie”. Eksperci przedstawili aktualną sytuację na rynku pracy w województwie łódzkim, wskazali na wyzwania, przed którymi stanie edukacja oraz zaprezentowali nowe możliwości i rozwiązania jej służące.

 

AP

 

W trakcie konferencji poruszono również temat doskonalenia zawodowego nauczycieli W trakcie konferencji poruszono również temat doskonalenia zawodowego nauczycieli

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl