Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Projekty uchwał na sierpniowe obrady można znaleźć na portalu eSesja Projekty uchwał na sierpniowe obrady można znaleźć na portalu eSesja

 

Przed nami XLVIII sesja rady miejskiej. Po wakacyjnej przerwie radni będą rozmawiać m.in. o przygotowaniu szkół i przedszkoli do nowego roku szkolnego, wsparciu dla policji oraz miejskich finansach. Początek obrad, które będzie można śledzić na żywo na portalu eSesja, o godz. 10:00 w czwartek, 25 sierpnia.


Dokładnie za tydzień do miejskich szkół i przedszkoli z wakacyjnego wypoczynku powróci ponad 5 tys. dzieci i młodzieży. I to właśnie tematy związane z bełchatowską oświatą zdominują sierpniową sesję Rady Miejskiej. Radni zapoznają się z informacją o przygotowaniu placówek do nowego roku szkolnego. W dokumencie znajdują się dane na temat ilości oddziałów szkolnych oraz przedszkolnych, przeprowadzonych napraw i remontów, nakładach poniesionych na doposażenie szkół i przedszkoli, a także pozyskanych środkach zewnętrznych z przeznaczeniem m.in. na budowę punktów i pomocy dydaktycznych czy pracowni przedmiotowych. Kolejny temat, nad którym pochylą się radni, dotyczy ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego. Zgodnie z projektem, pobyt w przedszkolach oraz oddziałach zerowych w podstawówkach do 5-ciu godzin dziennie jest bezpłatny. Powyżej tego wymiaru czasu pobierana będzie opłata. Zgodnie z obwieszczenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wysokości wskaźnika waloryzacji, wspomniana opłata w bełchatowskich placówkach od września ma wynosić 1,14 zł za każdą dodatkową godzinę. Uchwała przewiduje również rabaty dla rodziców samotnie wychowujących dziecko (25 proc.), na drugie dziecko w przedszkolu (50 proc.) oraz za trzecie i każde kolejne dziecko w przedszkolu (75 proc.).


W porządku obrad znalazły się także punkty dotyczące miejskiego wsparcia dla bełchatowskiej policji. Chodzi o dofinansowanie zakupu pojazdu służbowego (60 tys. zł) oraz środki na realizację przez policjantów patroli ponadnormatywnych (20 tys. zł). Wśród tematów, jakimi zajmą się rajcy, znalazła się również kwestia przekazania wsparcia dla Starostwa Powiatowego w wysokości 200 tys. zł z przeznaczeniem na bieżące remonty dróg powiatowych. W trakcie XLVIII sesji poruszona zostanie również kwestia wniesienia przez miasto wkładu pieniężnego do spółki SIM Łódzkie w zamian za udziały w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. Przypomnijmy, że głównym zadaniem spółki, do której należy Bełchatów, będzie budowa tanich mieszkań na wynajem. W naszym mieście planuje się wybudowanie dwóch budynków wielorodzinnych – jeden przy ul. Sienkiewicza (41 lokali), drugi zaś przy ul. Podmiejskiej (16 mieszkań).


W trakcie sierpniowego posiedzenia Rada Miejska zajmie się także miejskimi finansami, a konkretnie zmianami w budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej. Wszystkie dokumenty sesyjne wraz z projektami uchwał dostępne są na portalu eSesja. Tam też będzie można na żywo śledzić obrady. Transmisja online z Sali Herbowej bełchatowskiego magistratu rozpocznie się o godz. 10:00 w czwartek, 25 sierpnia.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl