Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościPamiętamy o Żołnierzach Niezłomnych

Pamiętamy o Żołnierzach Niezłomnych

Wiceprezydenci Dariusz Matyśkiewicz oraz Łukasz Politański złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian Wiceprezydenci: Dariusz Matyśkiewicz oraz Łukasz Politański złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian

 

Uczciliśmy pamięć bohaterów podziemia niepodległościowego. Miejskie uroczystości tradycyjnie odbyły się pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian. W obchodach udział wzięli, m.in. parlamentarzyści, władze miasta, a także przedstawiciele województwa, samorządowcy, harcerze.

 

 

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To czas, kiedy wspominamy bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Bełchatowianie oddali cześć walczącym o wolną Ojczyznę i prawdziwą niepodległość. Część patriotyczna miejskich uroczystości, na które zaprosiła prezydent Mariola Czechowska, tradycyjnie odbyła się 1 marca. Delegacje różnych środowisk, harcerze, mieszkańcy spotkali się przy pomniku Pamięci Bełchatowian. Złożone zostały kwiaty, były też okolicznościowe przemówienia.

 

– Najodważniejsi z odważnych, najwytrwalsi z wytrwałych, miłujący Ojczyznę i wolność ponad wszystko. Żołnierze Wyklęci, to żołnierze antykomunistycznego podziemia, którzy nigdy nie pogodzili się z narzuconym reżimem komunistycznym oraz panowaniem sowietów. Pochodzili z różnych środowisk, to byli uczniowie, harcerze, działacze organizacji antykomunistycznych, ale przede wszystkim byli to żołnierze grup bojowych oraz ogólnopolskich organizacji wojskowych. (…) Postkomuniści chcieli zapomnieć, wymazać z kart historii żołnierzy wyklętych. Nie udało się. (…) Jesteśmy tutaj dzisiaj (…), bo pamiętamy. I będziemy tutaj zawsze. Bo naród polski pamięta o swoich bohaterach. I tę pamięć będzie przekazywać następnym pokoleniom. Cześć i chwała bohaterom – powiedział podczas uroczystości Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki.

 

Kolejnym punktem uroczystości była msza św. w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo odprawione zostało w intencji pamięci Żołnierzy Wyklętych, przewodniczył mu ks. dziekan Zbigniew Zgoda.

 

Przed nami jeszcze kilka wydarzeń

 

Miejskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to także szereg wydarzeń towarzyszących. 1 marca w Szkole Podstawowej nr 12 odbył się turniej piłkarski, w którym udział wzięli uczniowie bełchatowskich podstawówek. W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę, a także ekspozycję książek. Obydwie poświęcone są Żołnierzom Wyklętym i podziemiu niepodległościowemu 1944-1963.

 

Uczniowie szkół średnich będą mieć okazję, aby sprawdzić swoją wiedzę. 2 marca odbędzie się już ósmy „Turniej Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych”. Uczestnicy tradycyjnie spotkają się w Muzeum Regionalnym, początek o godz. 10:15.  

 

Będzie też szkolna akademia, zaplanowana jest ona na 3 marca. Przygotuje ją społeczność Szkoły Podstawowej nr 8. Montaż zatytułowany „Uwierz Polsko! Naszej wiary nie zabraknie nam!” będzie okazją do wysłuchania wspomnień i żołnierskich piosenek. Początek o godz. 11:00.  

 

Natomiast w niedzielę, 5 marca wystartuje „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. To ogólnopolskie wydarzenie, które po raz kolejny już zagości także w Bełchatowie. Biegacze będą mieć do pokonania symboliczny dystans o długości 1963 metrów. Trasa prowadzić będzie parkiem Samujłły na os. Binków.

 

ADA

 

>>> Zobacz galerię zdjęć: Miejskie uroczystości – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

W urzoczyościach jak zawsze udział wzięli przedstawiciele różnych bełchatowskich środowisk W uroczystościach, jak zawsze udział wzięli przedstawiciele różnych bełchatowskich środowisk