Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 kuklinski wwwTablica upamiętniająca gen. bryg. Ryszarda Kuklińskiego znajduje się przy wejściu do kościoła farnego

 

Dokładnie 19 lat temu, 11 lutego 2004 roku, zmarł gen. Ryszard Kukliński - oficer Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który na początku lat 70. nawiązał współpracę z amerykańskim wywiadem. Jako Jack Strong przekazał m.in. strategiczne plany Układu Warszawskiego.

 

 

Ryszard Kukliński, pułkownik Wojska Polskiego, nazywany jest dziś „pierwszym polskim żołnierzem NATO”. W latach 70. roku podjął współpracę z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą. Działając pod pseudonimem Jack Strong w ciągu dziesięciu lat pracy wywiadowczej (1971 – 1981) przekazał Stanom Zjednoczonym tysiące tajnych planów wojskowych, między innymi o Układzie Warszawskim i planowanym wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Za tę działalność sąd stanu wojennego skazał go zaocznie na karę śmierci. Dopiero osiem lat po upadku PRL-u został zrehabilitowany i uniewinniony.

 

Pułkownik Kukliński zmarł 11 lutego w 2004 roku w Tampie na Florydzie. Pochowano go na cmentarzu Arlington w Stanach Zjednoczonych. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda nominował pośmiertnie pułkownika na stopień generała brygady.

 

W 19. rocznicę śmierci gen. bryg. Ryszarda Kuklińskiego przedstawiciele miasta złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą, która znajduje się przy jednym z wejść do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

 

AP

 

Tablica została odsłonięta w 2006 rokuTablica została odsłonięta w 2006 roku

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl