Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Ogólnopolska kampania Ogólnopolska kampania "20 stopni dla klimatu" prowadzona jest już po raz trzeci  

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie wspólnie z dostawcami ciepła systemowego – w Bełchatowie jest to Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – po raz trzeci prowadzi kampanię „20 stopni dla klimatu”. Jej celem jest zachęcenie do oszczędzania ciepła i obniżenia temperatury w domach, co może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie, portfele i środowisko.

  

„Badania wykazują, że Polacy nagminnie przegrzewają swoje mieszkania i domy, a zbyt wysoka temperatura nie jest korzystna dla zdrowia, klimatu, a także domowego budżetu” - czytamy na stronie dedykowanej ogólnopolskiej akcji "20 stopni dla klilmatu"  20stopni.pl. Niższa średnia temperatura w domu o jeden, czy dwa stopnie to nie tylko krok do lepszego samopoczucia, ale także duża oszczędność energii.

 

KLIMAT

 

Dziś blisko 42 proc. Polaków korzysta z ciepła systemowego. Organizatorzy kampanii edukacyjnej przekonują, że jeśli każdy w swoim mieszkaniu obniży temperaturę o zaledwie 1 st. C, to w ciągu roku zaoszczędzimy 450 tys. ton węgla i wyemitujemy o około 1 mln ton dwutlenku węgla mniej. Jeśli obniżymy o 2 stopnie, to zaoszczędzimy 900 tys. ton węgla rocznie oraz nie wyemitujemy 2 mln ton CO2. Warto nadmienić, że aby pochłonąć taką ilość CO2, potrzeba około 30 mln drzew.

 

ZDROWIE

 

Do zmiany nawyków temperaturowych zachęcają nie tylko dostawcy ciepła systemowego, ale także lekarze. Według badań realizowanych na zlecenie producentów ciepła systemowego w większości (blisko 60 proc.) polskich domów średnia temperatura jest równa, bądź wyższa 22 st.C, choć człowiek komfortowo funkcjonuje już w temperaturze 20 st.C. Przy temperaturze wyższej wysychają śluzówki dróg oddechowych, co osłabia naturalne mechanizmy usuwania wirusów i bakterii z nosa, czy gardła. W efekcie jesteśmy bardziej narażeni na infekcje. Jeżeli mieszkania są przegrzewane, pogarsza się także zdolność koncentracji uwagi i analitycznego myślenia, wzrasta uczucie rozdrażnienia. Częściej możemy odczuwać bóle głowy, zmęczenie i osłabienie.

 

OSZCZĘDNOŚCI


Niższa średnia temperatura w domu odbije się także pozytywnie na naszym domowym budżecie. Obniżenie średniej temperatury w mieszkaniu o 1 st. C to zmniejszenie wysokości rachunków za ciepło o około 5 – 8 proc. Obniżenie temperatury o 2 stopnie to proporcjonalnie jeszcze wyższe oszczędności.Dlatego też bełchatowski PEC wraz z innymi dostawcami ciepła systemowego zachęcają swoich odbiorców do zmiany nawyków korzystania z ciepła i przekonują, że w walkę o czystsze powietrze może włączyć się każdy. Nie tylko duży przemysł, transport, czy użytkownicy pieców węglowych poprzez ich likwidację i wybór ekologicznych sposobów ogrzewania mieszkań, ale także każdy z nas korzystający z najbardziej komfortowych form ogrzewania jak np. z ciepła systemowego. Wystarczy obniżyć temperaturę w domu do 20 st. C. 

 

- Spółka od wielu lat edukuje w zakresie racjonalnego korzystania z ciepła w ramach projektu „Lekcje ciepła” realizowanego w bełchatowskich szkołach czy kampanii „Nie marnujmy ciepła”, w ramach których zachęcamy mieszkańców miasta do niemarnowania ciepła i rozsądnego korzystania z energii. Podczas gdy producenci i dostawcy ciepła przechodzą aktualnie przełomowe zmiany technologiczne, wymagające dużych inwestycji i czasu, jako użytkownicy już teraz możemy zmienić nasze nawyki dotyczące ogrzewania mieszkań. Dlatego spółka prowadzi działania edukacyjne pozwalające zmienić przyzwyczajenia mieszkańców w zakresie korzystania z ciepła i zasobów w ogóle – przekonuje prezes PEC Bełchatów, Grzegorz Zegarek.


Szczegółowe informacje o kampanii znajdują się na stronach bełchatowskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej pec-belchatow.pl oraz na 20stopni.pl.

 

Grafika ilustrująca 20 nawyków, których zmiana pozwoli oszczędzać ciepłoGrafika ilustrująca 20 nawyków, których zmiana pozwoli oszczędzać ciepło

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl