Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościMiliony euro dla regionu na transformację energetyczną

Miliony euro dla regionu na transformację energetyczną

Bełchatów wspólnie z województwem oragnizował wiele spotkań dotyczących sprawiedliwej transformacji Bełchatów wspólnie z województwem łódzkim oragnizował wiele spotkań dotyczących sprawiedliwej transformacji

 

Komisja Europejska zatwierdziła Program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Dla regionu bełchatowskiego, a tym samym także dla Bełchatowa oznacza to blisko 370 mln euro na transformację energetyczną. Do województwa łódzkiego trafi rekordowa kwota – blisko 3 mld zł euro.

 

 

W poniedziałek, 5 grudnia wiceprzewodniczący wykonawczy KE Frans Timmermans spotkał się na Stadionie Śląskim w Chorzowie z marszałkami województw węglowych. Poinformował ich o zatwierdzeniu przez Komisję Europejską wszystkich pięciu planów sprawiedliwej transformacji dla Polski. Łącznie trafi do nich 3,85 mld euro.

 

– To oznacza, że 3,85 mld euro są już dostępne dla pięciu regionów na transformację w kierunku m.in. zaawansowanego wysokoefektywnego przemysłu – powiedział na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

 

Pieniądze, a mowa o rekordowej kwocie 2,745 mld unijnych euro, trafią także do województwa łódzkiego. Negocjacje programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 z Komisją Europejską trwały od czerwca. Tydzień temu Zarząd Województwa Łódzkiego zatwierdził i przekazał KE jego ostateczną wersję, którą ta w poniedziałek zatwierdziła.

 

Na tę kwotę składają się:

  • 1,7 mld euro – przeznaczone na tzw. działania twarde, czyli inwestycje w transport, infrastrukturę zdrowotną i kulturalną, a także na wsparcie dla przedsiębiorców.
  • 658 mln euro – na tzw. działania miękkie, czyli wsparcie społeczne, szkolenia dla pracowników i przekwalifikowanie, a także stypendia dla studentów.
  • 369,5 mln euro – na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

 

Bez wątpienia dla Bełchatowa i regionu bełchatowskiego najistotniejsze są właśnie te środki przekazane na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

 

– To bardzo dobra wiadomość dla całego naszego regionu. Wspólnie z Marszałkiem i innymi miastami z łódzkiego walczyliśmy o te pieniądze. Cieszę, że nasze wysiłki przyniosły skutek i teraz będziemy mogli realizować założone projekty – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. – Bełchatów czekają wielkie zmiany. Stopniowe odejście od węgla, do czego Polska się zobowiązała, niesie za sobą wiele gospodarczych konsekwencji dla regionów górniczych, także Bełchatowa. Nasze miasto od lat jest energetyczną stolicą Polski. Kopalnia i Elektrownia Bełchatów zatrudniają tysiące naszych mieszkańców. Dlatego robimy wszystko, aby Bełchatów wciąż był ważnym punktem na energetycznej mapie Polski, aby pracownicy tych energetycznych gigantów nie musieli bać się o swoją przyszłość. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to szansa dla takich miast, jak nasze. Dzięki unijnym środkom będziemy mogli łagodzić skutki stopniowego odchodzenia od gospodarki opartej na węglu. Będziemy mogli wspólnie z województwem skutecznie zmieniać, dostosowywać i otwierać na nowe nasz bełchatowski region – dodaje prezydent Mariola Czechowska.

 

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zaznaczył, że wspólnym mianownikiem tych priorytetów są ludzie. – Dla strony rządowej najważniejsze było bezpieczeństwo energetyczne Polaków – zabezpieczenie ludziom dostępu do energii. Priorytetem dla Komisji Europejskiej było ograniczenie emisji CO2. My samorządowcy, też patrzący przez pryzmat ludzi – chcieliśmy w procesie transformacji zapewnić mieszkańcom naszego regionu bezpieczeństwo socjalne wynikające z bezpieczeństwa pracy, czyli normalnego życia. Zderzenie tych priorytetów i osiągnięcie dobrego rezultatu dla wszystkich jest niewątpliwym sukcesem tych rozmów – powiedział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

 

Zgodnie z Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji przyznane przez KE pieniądze zostaną m.in. zainwestowane w nową infrastrukturę biznesową dla lokalnych MŚP i w laboratoria badawcze, a także w efektywność energetyczną i wprowadzenie energii ze źródeł odnawialnych. Fundusz ma też wspierać pracowników zatrudnionych obecnie w elektrowni Bełchatów, a także w sektorze wydobywczym i sektorach pokrewnych. Dzięki szkoleniom pracownicy zdobędą nowe umiejętności i zostaną przygotowani do pracy w nowych zielonych sektorach. Środki z FST przeznaczone zostaną także na dekarbonizację lokalnego transportu, m.in. na zakup nowych autobusów elektrycznych.

 

ADA

Zdjęcie ze spotkania, podczas którego poinformowano o przyznaniu m.in. dla woj. łódzkiego środków na sprawiedliwą transformacjęZdjęcie ze spotkania, podczas którego poinformowano o przyznaniu m.in. dla woj. łódzkiego środków na sprawiedliwą transformację, fot. Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi