Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Lasek osiedlowy na DolnośląskimResort zdrowia zaleca stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, m.in. częstego mycia rak

 

Nie epidemia, a stan zagrożenia epidemicznego – 16 maja weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie. Stan ten ma być utrzymany co najmniej do września. Do końca maja obowiązuje natomiast nakaz noszenia maseczek w aptekach, przychodniach i szpitalach.


W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z nim od 16 maja stan epidemii zostaje przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. W uzasadnieniu wskazano, że zniesienie stanu epidemii jest możliwe ze względu na poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych.


Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce ma być utrzymany co najmniej do września. Jak tłumaczył podczas konferencji prasowej 6 maja szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, chodzi o możliwość szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. – To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku – mówił minister Niedzielski i dodał, że obecnie nie ma żadnej "alertowej mutacji", która byłaby uznana za tak samo zagrażającą jak te, które w poprzednim okresie wywoływały fale zakażeń.

 

Ważne! Do 31 maja nadal obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust maseczką w aptekach, przychodniach i w szpitalach.


Przypomnijmy, że stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Stan zagrożenia epidemicznego zaś to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl