Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Orszak poprowadzą Trzej Królowie: Kacper, Melchior i BaltazarOrszak poprowadzą Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar

 

W piątek, 6 stycznia, ulicami Bełchatowa tradycyjnie przejdzie orszak Trzech Króli. Już po raz jedenasty w taki sposób będą świętować Uroczystość Objawienia Pańskiego. Orszak wyruszy z kościoła na os. Dolnośląskim i zakończy się w ogrodach parafialnych przy ul. Kościuszki.


„Niechaj prowadzi nas Gwiazda!” – tak brzmi hasło tegorocznego orszaku. Jego organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na gwiazdę, która była znakiem i przewodnikiem dla mędrców w drodze do Betlejem. „Wędrując za gwiazdą będziemy śpiewać kolędy i zastanawiać się nad znaczeniem tego znaku wspomnianego w Ewangelii wg św. Mateusza. Chcemy także w ten sposób włączyć się w obchody Roku Kopernikańskiego” – czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie Fundacji „Orszak Trzech Króli”.


Podobnie, jak w ponad 600 miastach, w piątek, 6 stycznia, barwny korowód przejdzie także ulicami Bełchatowa. Orszak rozpocznie się o godz. 11.30 mszą św. w parafii na os. Dolnośląskim. Po nabożeństwie, czyli ok. godz. 12:30, Trzej Królowie wraz z uczestnikami orszaku przejdą ulicami: Wyszyńskiego, Lipową, Pileckiego, Rodziny Hellwigów i Kościuszki do kościoła pw. Narodzenia NMP. Podobnie jak w latach ubiegłych, prowadzący orszak Kacper, Melchrior i Baltazar symbolizować będą trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. W świtach pójdą uczniowie bełchatowskich szkół, których kolorowe stroje świadczyć będą o przynależności do jednego z trzech królewskich dworów. W trakcie Orszaku będą rozdawane uczestnikom korony i śpiewniki.


Na trasie przemarszu ustawione zostaną sceny: „Zapowiedź Światła: Zwiastowanie” (przy kościele na os. Dolnośląskim), „Przebudzenie pasterzy: Wstańcie, chodźmy” (przy rondzie gen. Andersa), „Trzej Mędrcy ze Wschodu: Idziemy za światłem” (przy Muzeum Regionalnym), „Kolęda dla wracających” (przy pomniku Jana Pawła II) i ostatnia „Pokłon Dzieciątku” (stajenka w ogrodach parafialnych przy ul. Kościuszki). To właśnie tam Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Dzieciątku. Następnie o godz. 14:00 zaplanowano wspólne kolędowanie.


Organizatorami tegorocznej, jedenastej już bełchatowskiej odsłony Orszaku Trzech Króli są: Dziekan Dekanatu Bełchatowskiego, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej Oddział w Bełchatowie oraz Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie. Wydarzenie patronatem honorowym objęła zaś prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

AP 

 

Plakat dotyczący Orszaku Trzech Króli

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl