Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Na zdjęciu projekt rewersu i awersu medalu zaprojektowanego przez bełchatowski oddział PTNNa zdjęciu projekt medalu, jaki z okazji jubileuszu będzie wybijać bełchatowski oddział PTN

 

Różnorodne medale, nadruki na banknotach, karty pocztowe i biuletyny – to tylko część zbiorów, jakie będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Regionalnym. Przygotowuje ją bełchatowski Oddział Numizmatyczny, który świętuje 30. lecie istnienia. Otwarcie ekspozycji zaplanowane jest na 22 maja, o godz. 12:00.

 

Początki bełchatowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego sięgają maja 1992 roku. To właśnie wtedy zostało ono oficjalnie powołane przez piotrkowski zarząd PTN-u. Dziewięć lat później – w grudniu 2001 roku – już zarząd główny zdecydował o przekształceniu bełchatowskiego Koła w Oddział terenowy. Rok 2017 to kolejny znaczący okres w ich historii. Oddziałowi nadano imię Augusta III Sasa. Wybór na patrona tego króla Polski nie był przypadkowy. To właśnie za panowania Augusta III Bełchatów otrzymał prawa miejskie. Jak wspomina Andrzej Cichecki, prezes Oddziału PTN w Bełchatowie pierwsze, nieformalne spotkania kolekcjonerów zorganizowali na początku lat 90. – Wówczas na rynku pojawiło się sporo różnych monet. Wiele osób zaczęło się interesować numizmatyką i kolekcjonerstwem. Mieliśmy grupę dziesięcio-dwunastoosobową, spotykaliśmy się, wymienialiśmy się monetami, poglądami, próbowaliśmy dotrzeć do coraz to ciekawszych egzemplarzy. Z czasem stwierdziliśmy, że moglibyśmy założyć koło, zacząć działać oficjalnie. I tak pierwsze – nieformalne spotkanie – odbyło się w ówczesnej Bawełniance. Później przenieśliśmy się do dawnego Miejskiego Ośrodka Kultury. Zaczęliśmy się organizować i w efekcie po kilku latach, formalnie powołane zostało nasze Koło. Pomógł nam w tym piotrkowski zarząd PTN. A pierwszym prezesem został Wiktor Cybulski. Potem po raz kolejny zmieniliśmy siedzibę – przenieśliśmy się do Muzeum Regionalnego, z którym współpracujemy aż do dziś. I można powiedzieć, że właśnie od tego momentu nasz Oddział zaczął prężnie działać i rozkwitać – wspomina prezes Andrzej Cichecki.

 

- Numizmatycy w Bełchatowie to silna organizacja, mimo tego, ze młodych ludzi do tego ruchu ciężko namówić. Cieszę się, że od lat możemy razem działać na rzecz bełchatowskiej historii i kultury i ta współpraca układa się bardzo dobrze. Wspólnie wybiliśmy kilka medali, właśnie pracujemy nad kolejnym. Mamy również szerokie plany wystawowe, bo trzeba zaznaczyć, że bełchatowscy numizmatycy przygotowują przynajmniej dwie wystawy w roku. Reaktywowaliśmy również Gabinet Numizmatyczny, gdzie prezentowanych już było kilka ekspozycji. Od lat, właściwie od początku ich istnienia, Oddział ma siedzibę w muzeum i tu spotkają się zarówno na swoje zebrania, jak i z kolekcjonerami z okolic. To jedyna organizacja, która od ćwierć wieku współpracuje z muzeum. I chciałbym, aby tak było w kolejnych latach – powiedział Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Numizmatyka dla nich to wielka pasja, która łączy pokolenia i uczy cierpliwości.

 

– Na monetach można znaleźć całą historię świata. Dlatego, by być dobrym numizmatykiem, potrzeba sporej wiedzy, którą wciąż należy rozwijać. Wymaga ona śledzenia trendów i sytuacji na rynkach. Musimy się orientować w rodzajach stempla, kojarzyć najważniejsze mennice, serie numizmatyczne, nakłady i roczniki. Dzięki temu wiemy, co kupować, a przede wszystkim czy monety te są autentyczne. By wyszukać unikatowe numizmaty trzeba przejrzeć wiele zbiorów, wystaw, prywatnych archiwów – dodaje prezes Andrzej Cichecki. Jak powiedział członków Oddziału połączyła wspólna pasja oraz zamiłowanie do monet. I choć skład osobowy Koła, a następnie Oddziału zmieniał się, to miłość do kolekcjonerstwa nieprzerwanie jest z nimi już od trzydziestu lat. Przez ten czas zorganizowali ponad 80 wystaw. Wydają swój biuletyn, organizują spotkania, w których uczestniczą także numizmatycy z okolic.

 

– Ogromnym naszym sukcesem było zorganizowanie w Bełchatowie, w 2017 roku, XIII Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Do naszego miasta przyjechali kolekcjonerzy z kół i oddziałów z terenu całej Polski. Cieszymy się, że mogliśmy być gospodarzem tak ważnego dla PTN-u wydarzenia. Od blisko dwóch lat w Dworku Olszewskich ponownie działa Gabinet Numizmatyczny, gdzie bełchatowianie mogą oglądać czasowe wystawy różne tematycznie. W trakcie 30-letniej działalności nasz Oddział przy współpracy z miastem i muzeum wybił dziewięć okolicznościowych medali m.in. z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 90- lecia piłki nożnej w Bełchatowie, 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II czy 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej – powiedział Andrzej Cichecki. Trwają właśnie prace nad kolejnym medalem. Tym razem z okazji jubileuszu Oddziału. Autorem projektu jest sam prezes bełchatowskich numizmatyków. Rewers medalu przedstawiać będzie Augusta III Sasa jadącego konno. Z kolei na awersie wybite zostaną m.in. herb Bełchatowa, a także informacja o 285. rocznicy nadania mu praw miejskich. Wyemitowanie okolicznościowego medalu nie byłoby możliwe bez wsparcia prezydent Marioli Czechowskiej, która jubileusz Oddziału objęła honorowym patronatem.

 

– Dzięki ich zaangażowaniu i ogromnej pasji możemy lepiej poznawać historię regionu, ale też kraju. Działalność kolekcjonerów ogromnie wzbogaca życie kulturalne naszego miasta. To, co robią jest zauważalne i potrzebne, za co serdecznie im dziękuję. Cieszę się, że mogłam objąć ten jubileusz patronatem – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. Jubileusz, który odbędzie się 22 maja w Muzeum Regionalnym, jest otwarty. Udział w nim może wziąć każdy. Podczas spotkania otwarta zostanie wystawa podsumowująca historię bełchatowskiej numizmatyki. Znajdą się na niej m.in. monety, medale, karty pocztowe, biuletyny. – Ekspozycja jest dla wszystkich. Będzie nam miło gościć bełchatowian na naszej wystawie, serdecznie zachęcamy do udziału w obchodach naszego jubileuszu – podsumowuje Andrzej Cichecki, prezes Oddziału PTN w Bełchatowie.

 

ADA

 

Plakt informujący o wydarzeniach związanych z jubileuszem bełchatowskiej numizmatyki

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl