Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościInnowacyjny sprzęt w bełchatowskim szpitalu

Innowacyjny sprzęt w bełchatowskim szpitalu

 Szpital robot Versius 4999W konferencji prasowej udział wzięła m. in. prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska

 

Bełchatów, jako jeden z pierwszych ośrodków w kraju, otrzymał robota chirurgicznego Versius. O możliwościach robota oraz korzyściach, jakie dla pacjentów płyną z jego wykorzystania mówiono podczas konferencji prasowej w bełchatowskim szpitalu. Pierwszy zabieg z wykorzystaniem nowego sprzętu został przeprowadzony we wtorek, 26 lipca. 

  

Wykorzystanie robotów w medycynie cały czas wzrasta. Dzięki temu można w mało inwazyjny sposób przeprowadzić nawet bardzo skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Koszt takiego sprzętu jest jednak bardzo wysoki. W kwietniu ministerstwo zdrowia wprowadziło przy użyciu robota do publicznego systemu opieki zdrowotnej. Oznacza to, że pacjenci chorujący na nowotwór prostaty mają zagwarantowane leczenie chirurgiczne z użyciem właśnie takiego sprzętu. We wtorek, 26 lipca, robot Versus przekazany został Szpitalowi Wojewódzkiemu im. Jana Pawła II w Bełchatowie. Możliwości nowego sprzętu chirurgicznego, który wykorzystywany będzie w operacjach urologicznych, przybliżono podczas konferencji prasowej w bełchatowskiej lecznicy.

 

– To historyczny moment dla naszego szpitala, ale przede wszystkim dla pacjentów, którzy od dziś mogą być leczeni właśnie tą metodą. Wszystkie nasze działania zmierzają do tego, aby chorzy pacjenci byli jak najlepiej zaopiekowani i aby mogli korzystać z osiągnięć najnowocześniejszej medycyny. Dziś możemy pochwalić się zdobyciem robota Versius i przeprowadzeniem pierwszej w naszym województwie operacji z jego pomocą – mówił dyrektor bełchatowskiego szpitala, dr n. med. Andrzej Kowalski. To pierwsza taka operacja w województwie łódzkim. Otrzymaliśmy certyfikat ISO, komisja oceniająca przyznała nam również certyfikat akredytacyjny. To wszystko składa się na niewątpliwy sukces medyczny naszej placówki – podkreślał dyrektor. – Mamy w planie kolejne projekty i pomysły na wprowadzenie następnych nowoczesnych procedur medycznych dla naszych pacjentów. Oprócz onkologii, idziemy także w kierunku rozwoju kardiologii, również tej inwazyjnej, a także neurologii – dodaje dyrektor Kowalski.

 

Jak podkreślał ordynator oddziału urologii w bełchatowskim szpitalu, dr n. med. Piotr Marks, to kolejny krok w rozwoju mało inwazyjnych metod operacyjnych. – Każdego roku na naszym oddziale leczymy ponad 3 tys. pacjentów. Dziś wchodzimy na jeszcze wyższy poziom, możemy bowiem zaoferować chorym najnowocześniejszą obecnie technikę leczenia operacyjnego. Co ważne, wszystko w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

O tym, jak ważnym wydarzeniem jest zdobycie przez placówkę robota mówił także z-ca dyr. szpitala ds. medycznych Damian Grzegorek. – Lekarze powołani są do leczenia pacjentów, zapewnienia im odpowiedniej opieki oraz prowadzenia skutecznej terapii. Chcemy poprawiać jakość świadczonych u nas usług, także tych onkologicznych. W naszym szpitalu w każdym z oddziałów powstał pododdział onkologiczny, dzięki czemu udało nam się zbudować skuteczną ścieżkę dla chorych na nowotwory. Cały czas inwestujemy również w kadrę medyczną, jej kursy i szkolenia. Przy udziale Urzędu Miasta Bełchatowa udało się zakupić niezwykle ważny w leczeniu i diagnostyce sprzęt medyczny. Cały czas sięgamy po wysokospecjalistyczne procedury, aby nasi pacjenci nie musieli szukać pomocy w odległych ośrodkach medycznych, ale aby tu na miejscu mieli zapewnioną jak najlepszą i najnowocześniejszą metodę leczenia. Liczę, że Bełchatów stanie się wiodącym ośrodkiem w województwie w dziedzinie urologii – dodaje z-ca dyr. Grzegorek. – Chcemy podziękować zarządowi województwa za to, że wspiera nas w działaniach na rzecz pacjentów. Bo medycyna to jest dyscyplina zespołowa, i to właśnie wspólne działania gwarantują sukces lecznicy. Dziękuję także prezydent Marioli Czechowskiej, która od lat wspiera rozwój naszego szpitala.

 

– Zdrowie naszych mieszkańców jest najważniejsze. Dlatego też od lat podejmujemy wiele działań oraz inicjatyw na rzecz bełchatowskiej lecznicy. Wszystkie inicjatywy podejmowane przez dyrekcję oraz cały personel medyczny, a mam tutaj na myśli modernizację bloku operacyjnego, wielu oddziałów, m.in. SOR-u, powstanie pododdziałów onkologicznych na ginekologii i chirurgii i dzisiaj pierwsza tak innowacyjna operacja na oddziale urologicznym pokazują, jak bardzo wzrasta poziom usług w tej placówce – podkreśla prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

– Zdrowie jest tą wartością, którą my Polacy, cenimy najbardziej. Nasza współpraca z miastem i szpitalem zaowocowała ogromnymi zmianami w lecznicy. Poziom i jakość leczenia zostały w ostatnim czasie niezwykle podniesione, dzięki czemu możemy szybciej i skuteczniej ratować zdrowie oraz życie mieszkańców naszego województwa. Różne szpitale przymierzają się do pozyskania tego typu sprzętu, a Bełchatów je wyprzedził – mówił wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

 

Robot Versius, który jest już w bełchatowskim szpitalu, stosowany jest głównie w chirurgii układu pokarmowego oraz w operacjach urologicznych. – Składa się on z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz z trzech mobilnych kolumn narzędziowych – informuje Przemko Karpiński z firmy, która dostarczyła robota Versius. – W sali operacyjnej konfiguracja systemu zajmuje około 15 minut, co pozwala na jego szybkie dostosowanie do planowanej operacji oraz efektywne wykorzystanie w pracy bloku operacyjnego – dodaje.

 

Pierwsza operacja z użyciem robota w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie została już przeprowadzona. Zabieg odbył się we wtorek, 26 lipca. Przeprowadził ją zespół pod kierownictwem dra n. med. Mateusza Jobczaka. – Zabieg przebiegł dobrze. Była to pierwsza robotyczna operacja w Bełchatowie i województwie. Cieszę się, że dostęp do nowoczesnej medycyny i urologii mamy nie tylko w dużych ośrodkach, ale także mniejszych, jak Bełchatów – mówił tuż po zejściu z bloku operacyjnego dr Jobczyk.

 

Podobnego zdania jest konsultant wojewódzki ds. urologii, prof. dr hab. n. med. Waldemar Różański. – Rak prostaty dotyka co piątego mężczyznę po 50-tym roku życia. Im szybciej zastosuje się leczenie, mają oni szansę przeżycia nawet dwudziestu lat. To są nasi ojcowie, bracia, dziadkowie. Dlatego skuteczne ich leczenie jest ważne dla nas wszystkich. A operacje przeprowadzane przy użycia robota są niezwykle skuteczne. Należy także podkreślić, że fakt, iż bełchatowianie mogą korzystać z takiego leczenia całkowicie bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, z pewnością uratuje wiele żyć – podkreśla prof. Różański.

 

AP

 

Szpital robot Versius 5067Bełchatowscy urolodzy przeprowadzili już pierwszą operację z użyciem robota

humanversius2Operacje z użyciem robota są mało inwazyjną metodą leczenia, źródło: CMR Surgical

 humanversius7Robot Versius wykorzystywany będzie m. in. w operacjach raka prostaty, źródło: CMR Surgical