Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościBiegnąc uczcili pamięć żołnierzy wyklętych

Biegnąc uczcili pamięć żołnierzy wyklętych

W tegorocznym biegu W tegorocznym biegu „Tropem Wilczym” w Bełchatowie wystartowało 190 osób

 

Za nami 6. już bełchatowska odsłona „Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W niedzielę, 5 marca, w parku im. Samujłły na Binkowie pobiegło blisko 200 osób, które na sportowo oddały hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia. 

 

– Pogoda może nie była wymarzona, ale uczestnicy dopisali. Wydaliśmy komplet pakietów, co nas ogromnie cieszy. Pokazuje bowiem, że bełchatowianie pamiętają o spuściźnie i dorobku żołnierzy wyklętych niezłomnie walczących o wolną Polskę – mówił tuż przed rozpoczęciem rywalizacji dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie Paweł Woźniak.

„Tropem Wilczym” towarzyszył miejskim obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych już po raz szósty. Od samego początku wydarzenie cieszy się dużą popularnością wśród bełchatowian, ale nie tylko. W tym roku na linii startu zameldował się także wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba.

 

– To ważne, żebyśmy manifestowali swoją patriotyczną postawę nie tylko w sposób intelektualny, ale też w realnym działaniu oraz przez aktywność fizyczną. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy stoją na linii startu i zakładam, że wszyscy odliczą się na linii mety i będą mogli pochwalić się swoimi życiowymi czasami, i pamiętali o żołnierzach wyklętych – niezłomnych bohaterach naszej Ojczyzny – powiedział podczas uroczystego otwarcia biegu wicemarszałek Ziemba.

Podobne odczucia mieli także pozostali uczestnicy biegu, których było niemal dwustu. Wśród nich także pan Fabian, który na co dzień służy w WOT. – Jestem żołnierzem. 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, której patronem jest Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”, czyli jeden z żołnierzy niezłomnych, który działał tutaj nieopodal, bo na ziemi radomszczańskiej. Ten bieg to mój sposób na oddanie hołdu ludziom, którzy naprawdę zasługują na najwyższy szacunek. Wynik nie ma żadnego znaczenia, liczy się to, aby pamiętać o tych ludziach i oddać im cześć – mówił pan Fabian.

Bieg miał charakter symboliczny, o czym przypominały koszulki przygotowane specjalnie na tegoroczną jego edycję. Znalazły się na nich wizerunki czworga kurierów niezłomnych: Witolda Pileckiego, Tadeusza Płużańskiego, Ireny Szajowskiej oraz Alicji Wnorowskiej. Dystans 1963 m, jaki tradycyjnie już mieli do pokonania uczestnicy biegu, nawiązuje do daty śmierci ostatniego z niezłomnych – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Wszyscy, którzy w niedzielę 5 marca wystartowali w parku im. J. Samujłły na os. Binków, otrzymali medale, najszybsi zaś pamiątkowe statuetki. Należy odnotować, że wśród pań najszybciej linię mety przekroczyła Agnieszka Krawętek, Jeśli zaś chodzi o mężczyzn to najszybszy był Mateusz Krajda.

 

>>> Zobacz fotogalerię: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” 2023 

Przypomnijmy, że „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” po raz pierwszy zorganizowano w Polsce w 2013 roku. W Bełchatowie odbywa się od 2018 roku i od samego początku wydarzenie organizuje Miejskie Centrum Sportu.

 

AP

 

Najszybsi uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe statuetkiNajszybsi uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe statuetki

 

Wicemarszałek Zbigniew Ziemba podkreślał, jak ważna jest pamieć o walce żołnierzy niezłomnychWicemarszałek Zbigniew Ziemba podkreślał, jak ważna jest pamieć o walce żołnierzy niezłomnych