Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Flaga wiszące przy wejściu do klatek jednego z blokówFlagi wywieszone zostały na wielu budynkach Bełchatowa, m.in. przy wejściach do bloków

 

Dzisiaj – 2 maja – obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ma na celu wyrażenie szacunku do flagi oraz promowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Z tej okazji tradycyjnie na bełchatowskich ulicach, budynkach urzędu miasta oraz miejskich placówek wywieszono biało-czerwone flagi. Wielu bełchatowian także okazuje swój patriotyzm umieszczając symbole narodowe w oknach, na balkonach czy przed domami.

 


Flaga, którą wywieszamy podczas świąt narodowych bądź innych ważnych uroczystości i wydarzeń, stanowi symbol pojednania, solidarności oraz wspólnoty. Jej kult trwa od początku istnienia naszego narodu, a 18 lat 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowił Sejm w 2004 roku na mocy znowelizowanej ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Ma ono propagować szacunek do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, a także promować patriotyczne postawy. Tego dnia obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.


W Bełchatowie, podobnie jak w każdej polskiej miejscowości, w miejscach publicznych wywieszono  flagi narodowe. Biało-czerwone barwy pojawiły się na budynkach urzędu miasta, miejskich placówkach czy innych budynkach użyteczności publicznej. Widać je na bełchatowskich ulicach, ale nie tylko. Także bełchatowianie licznie pokazują przywiązanie do symboli narodowych, wywieszając polskie flagi w swoich oknach, na balkonach czy przed swoimi domami.


Z okazji święta Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało miniprzewodnik „Biało-Czerwona”. Zawarto w nim podstawowe informacje dotyczące zasad eksponowania flag. Publikacja przypomina również m.in. o najważniejszych różnicach między flagą a barwami narodowymi. Wskazuje również, że na terenie Polski flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami. Miniprzewodnik można pobrać ze strony resortu bądź z załącznika poniżej naszego artykułu.


Czy flaga i bandera to to samo?


Istnieją dwa rodzaje polskiej flagi państwowej. Pierwsza, to znany wszystkim biało-czerwony prostokąt. Druga to flaga z godłem RP na białym pasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą, tej drugiej wersji mogą używać tylko oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, oraz polskie statki morskie jako banderę.


Jak eksponować flagę?


Symbole narodowe należy otaczać czcią i szacunkiem. Można powiedzieć, że jest to podstawowa zasada, z której wywodzi się cała reszta.


Wywieszana flaga powinna być czysta i wyprasowana. Nie wolno dopuścić, by materiał był brudny, podarty, postrzępiony, spłowiały lub pomazany. Podnosząc flagę należy pamiętać, by umieścić ją na szczycie masztu. Nie powinna dotykać podłoża, ani być zamoczona w wodzie. Rzeczą oczywistą jest, że zawsze trzeba sprawdzić, czy kolejność barw jest właściwa, czyli biały na górze, czerwony na dole.
Starannie umocowana flaga nie powinna ulec zerwaniu. Jeżeli owinie się wokół masztu, trzeba ją rozplątać. Dla kibiców sportowych bardziej zaskakująca może być zasada, że za niegodne symbolu narodowego uznaje się także umieszczanie na fladze czy godle jakichkolwiek napisów, rysunków, czy obrazków. Co więcej na drzewcu nie wolno umieszczać dekoracji, ani znaków reklamowych.

 

AP

 

Ulica Kościuszki, emzetka oraz wywieszone na ulicy flagiBiało-czerwone barwy można dziś zobaczyć na bełchatowskich ulicach oraz emzetkach

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl