Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Dzień Górnika w Bełchatowie obchodzony jest bardzo uroczyścieDzień Górnika w Bełchatowie obchodzony jest bardzo uroczyście

 

Bełchatowscy górnicy Barbórkę świętowali w piątek, 2 grudnia. Była tradycyjna pobudka w wykonaniu orkiestry górniczej, msza święta w intencji górników i ich rodzin, a także przemarsz ulicami miasta i uroczysta gala.

 

 Dla wszystkich górników, w tym także pracowników bełchatowskiej Kopalni Węgla Brunatnego, Barbórka to dzień wyjątkowy. W tym roku główne obchody Dnia Górnika miały miejsce w piątek, 2 grudnia. Podobnie, jak w latach poprzednich, rozpoczęły się od tradycyjnej pobudki, którą mieszkańcom Bełchatowa sprawili muzycy orkiestry górniczej, którzy zagrali przed siedzibą spółki PGE GiEK S.A. przy ul. Węglowej, a także na placu Narutowicza. Później, o godz. 9:00, w parafii Miłosierdzia Bożego na os. Binków odprawiona została uroczysta msza św. w intencji górników i ich rodzin. Nabożeństwu, w trakcie którego wprowadzone zostały relikwie św. Barbary - patronki górników, przewodniczył abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.


Następnie świętujący przeszli do hali widowiskowo-sportowej przy ul. 1 Maja, gdzie odbyła się oficjalna akademia z okazji Dnia Górnika. Były gratulacje, podziękowania i życzenia. Podczas uroczystości, w której udział wzięli m.in. parlamentarzyści, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz, przewodniczący bełchatowskiej Rady Miejskiej Piotr Wysocki i licznie zaproszeni goście, wręczone zostały także państwowe i branżowe odznaczenia najbardziej zasłużonym bełchatowskim górnikom. 5 odznak honorowych „Zasłużony dla Górnictwa RP, 10 „Zasłużony dla Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów” i 1 „Zasłużony dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna”, 7 stopni generalskich oraz 6 górniczych, a do tego medale za długoletnią służbę – 66 złotych, 16 srebrnych i 5 brązowych. W sumie wyróżnionych zostało ponad stu górników.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Barbórka 2022 cz. 1

 

>>> Zobacz fotogalerię: Barbórka 2022 cz.2Warto nadmienić, że bełchatowska kopalnia jest liderem górnictwa węgla brunatnego. Obecnie w zakładzie pracuje ponad 4,5 tys. górników, a roczne wydobycie węgla szacuje się na 40 mln ton, co stanowi ponad 50 proc. krajowego rocznego wydobycia tego surowca energetycznego.

 

Przypomnijmy, że górnicze święto obchodzone jest od XIX wieku 4 grudnia, w dzień Świętej Barbary. Jest ona patronką osób pracujących pod ziemią oraz narażonych na nagłą śmierć, w tym górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, a nawet więźniów. Bełchatowskie obchody są największymi w województwie łódzkim. W naszym regionie wydobywa się przede wszystkim węgiel brunatny, ale też piasek i kwarc pod Tomaszowem Mazowieckim.

 

AP

 

 W akademii udział wzięli także m.in. wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz i przewodniczący RM Piotr WysockiW akademii udział wzięli m.in. wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz i przewodniczący RM Piotr Wysocki

 

 W trakcie uroczystej gali odznaczono ponad stu górnikówW trakcie uroczystej gali odznaczono ponad stu górników

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl