Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Wiceprezydent Łukasz Politański złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą uchwalenia Konstytucji 3 MajaW imieniu prezydent Marioli Czechowskiej kwiaty złożył wiceprezydent Łukasz Politański

 

Majowe uroczystości za nami. W środę, 3 maja, bełchatowianie uczcili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 roku, dzień wcześniej zaś – 2 maja - świętowaliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.


3 maja 1791 roku, po burzliwej debacie, Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację ustawę rządową, która do historii przeszła jako Konstytucja 3 Maja. Był to pierwszy w Europie i drugi na świecie akt prawny regulujący organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. W tym roku obchodziliśmy 231. rocznicę tamtych wydarzeń. Oficjalne miejskie uroczystości odbyły się we wtorek, 3 maja, jednak bełchatowianie świętować będą jeszcze przez kilka dni – zaplanowano bowiem jeszcze sportowe i kulturalne wydarzenia towarzyszące.


Uroczyste obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pamiątkową tablicą przy parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary na os. Dolnośląskim. Wiązanki złożyli m.in. przedstawiciele miasta z wiceprezydentem Łukaszem Politańskim oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Wysockim, a także reprezentanci innych bełchatowskich urzędów, jednostek kulturalnych, szkół oraz stowarzyszeń. Punktualnie w południe odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Koncelebrze przewodniczył ks. Marcin Majda – proboszcz parafii w Parznie, który wygłosił także homilię.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Miejskie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Tego samego dnia w Miejskim Centrum Kultury rozegrany został natomiast turniej szachowy. Udział w nim wzięło blisko 90 amatorów tej królewskiej gry, a wśród nich dzieci, młodzież i dorośli. Z kolei w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej można oglądać specjalną ekspozycję. Prezentowane na niej są książki, albumy, atlasy oraz inne publikacje nawiązujące tematycznie do Konstytucji 3 Maja. Wystawę można oglądać do piątku, 13 maja.

 

Wśród wydarzeń towarzyszących jest jeszcze 6. Bieg Konstytucji 3 Maja, który odbędzie się we wtorek, 10 maja. Wystartują w nim uczniowie szkół podstawowych z roczników 2012-2014. W zależności od wieku, młodzi sportowcy będą mieć do pokonania dystans 300 lub 400 metrowy. Trasa tradycyjnie prowadzić będzie alejkami Parku Olszewskich.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Turniej szachowy Konstytucji 3 Maja

 

Z kolei w poniedziałek, 2 maja, obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w całym mieście, nie tylko na budynkach magistratu, miejskich placówek czy innych urzędów, ale również na bełchatowskich ulicach i osiedlach pojawiły się biało-czerwone flagi.

 

>>> Czytaj: Biało-czerwony Bełchatow. Dzień Flagi RP

 

AP

 

Poczty sztandaroweW miejskich uroczystościach z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzięły udział także poczty sztandarowe

 

Jednym z wydarzeń towarzyszących uroczystościom majowym był turniej szachowyJednym z wydarzeń towarzyszących uroczystościom majowym był turniej szachowy

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl